Înfrângere pentru handbalistele de la ”U”, în Cupa României

Handbalistele de la CS U Cluj au pierdut manșa tur a primei etape a Cupei României, scor 29-31, în fața celor de la CSM Galați, într-o partidă disputată sâmbătă în Sala Sporturilor ”Horia Demian”.

Gălățencele au început partida în forță, și la jumătatea primei reprize aveau deja un avantaj de 4 goluri pe tabela de marcaj, 5-9. Clujencele s-au apropiat la doar două goluri ăn min.24, însă diferența a crescut la cinci goluri la finalul reprizei, scor 11-16.

Repriza a doua a început cu un galop de sănătate al clujencelor, care au reușit să se apropie la 3 goluri în min.41, ba chiar la două când mai erau cinci minute de joc, 25-27. Până la final, jucătoarele din Galați au dat dovadă de stăpânire de sine și au păstrat intact avantajul de două goluri. Scorul final a fost 29-31.

De la U Cluj, principalele marcatoare au fost: Șerban, 9 goluri, și Nichitean, cu 7 reușite. De la gălățence s-au evidențiat Andrița și Bichir, ambele cu 7 goluri goluri marcate.