Începe returul din EuroCup. U-BT Cluj – misiune dificilă în Turcia, cu finalista stagiunii precedente a competiției

Marți, 5 decembrie, încep meciurile din returul sezonului regulat al grupelor EuroCup. Campioana României a terminat prima fază a competiției pe un extraordinar loc 2. U-BT Cluj a înregistrat un parcurs de senzație și are un bilanț de 7-2 în această competiție, singurele înfrângeri fiind suferite în fața spaniolilor de la Gran Canaria, lidera grupei, și JL Bourg, ocupanta locului 3.

În prima etapă a returului, sportivii antrenați de Mihai Silvășan se deplasează în Turcia pentru meciul cu Turk Telekom, finalista sezonului trecut din EuroCup. În partida tur, din BT Arena, clujenii s-au impus cu 80-71, după ce la pauză tabela arăta un incredibil 50-26 pentru gazde.

Turk Telekom nu are deloc un sezon bun precum cel precedent și este codașa grupei B în acest an, cu doar o victorie obținută și opt înfrângeri.

În ultima etapă a turului, U-BT Cluj a câștigat dramatic, după prelungiri, în fața celor de la Lietkabelis, scor 120–111.

În plan intern, clujenii defilează în Liga Națională, cu 9 victorii din tot atâtea meciuri disputate, ultima fiind înregistrată în weekend, la București, contra celor de la Rapid, scor 98-81.

Partida dintre Turk Telekom și U-BT Cluj se joacă marți 5 decembrie, la Ankara, cu începere de la ora 19.00, și va fi transmisă în direct la Prima Sport 3.