Handbal | Potaissa Turda urcă pe locul doi în Liga Zimbrilor

Potaissa Turda a câștigat, sâmbătă, în fața celor de la ACS HC Buzău, scor 27-24 (13-8) în etapa a 21-a din Liga Zimbrilor. În urma acestui rezultat, handbaliștii turdeni au urcat pe locul doi în clasament, cu 52 de puncte, la trei lungimi de liderul Dinamo București, care are și un meci mai puțin disputat.

Prima repriză a început extrem de echilibrat, 3-3 min.9, 6-6 min.14. Turdenii au apoi o perioadă foarte bună în care au reușit patru goluri, fără să primească niciunul, astfel că, în min.23, tabela arăta 10-6 pentru Potaissa. Repriza se încheie însă cu un avantaj de cinci goluri pentru echipa din Turda, scor 13-8.

În min 40, diferența dintre cele două echipe crește la 7 goluri diferență, scor 19-12, și se părea turdenii vor avea un final de meci fără probleme. Oaspeții revin însă în joc și se apropie la doar patru goluri în min.53, 24-20. Koblos și Ghiță Cristian aduc liniștea în tabăra gazdelor pe final, iar Potaissa se impune cu 27-24, și ajunge la 17 partide câștigate, din totalul de 21 disputate în acest sezon al Ligii Zimbrilor.

Pentru Turda au marcat: Thalmaier (7), Dragas (4), Ghivil (4), Ghiță (4), Dumitriu (2), Talas (2), Pințoiu (2), Pavel (1), Koblos (1). De la echipa din Buzău, cel mai bun jucător a fost Stroe, cu cinci reușite.