”Haiducii” de la U Cluj, derby studențesc la Timișoara, în Liga Zimbrilor

Cea de a 3-a etapă a Ligii Naționale de handbal masculin programează sâmbătă de la ora 17, meciul dintre SCM Politehnica Timișoara și Universitatea Cluj. Partida care se va desfășura în Sala „Constantin Jude” din orașul de pe Bega va aduce față în față ocupantele locurilor 7 – ”U” și respectiv 9 – SCM Timișoara.

În runda de deschidere a competiției echipa clujeană a fost întrecută pe teren propriu de Steaua cu 35-28 după ce la pauză „haiducii” conduceau cu 16-14 iar apoi, în cea de a doua au învins la mare luptă pe CSU din Suceava cu 38-37 (19-18).

La rândul lor, timișorenii au fost învinși în prima etapă, pe teren propriu, de CSM Focșani 2007 cu 29-28 iar apoi au reușit un rezultat de egalitate în deplasare cu CSM Bacău, 24-24 după ce la pauză gazdele conduceau cu 17-12.

Meciul dintre SCM Timișoara și ”U” Cluj-Napoca, contând pentru etapa a 3-a a Ligii Zimbrilor se va disputa sâmbătă, de la ora 17 în Sala Sporturilor „Constantin Jude”.