Graba la nuntă şi la parastas putea fi… dramatică

DSCF0836[1]Nu ştim exact în cîte zile din săptămînă nu se produc evenimente rutiere pe drumul european ce leagă Floreştiul de Huedin, dar constatăm că an de an sînt montate noi cruci pe acest segment de drum, cruci care ar trebui să-i sensibilizeze pe grăbiţii şi vitezomanii ce-şi riscă viaţa. Din nefericire, în permanentele noastre deplasări sîntem martori în… direct la multe caramboluri şi accidente auto, aşa cum s-a întîmplat şi sîmbătă, pe la ora 13, la ieşirea din Gilău.

Deşi traficul nu era prea aglomerat, o bihoreancă, ce conducea un Opel negru cu numărul de înmatriculare BH-14-DDA, a nesocotit semnalizarea Loganului MM-05-HCX, preselectat să intre spre nunta ţinută la restaurantul Milenium. În urma impactului, Loganul a rămas în trei roţi, fără aripă, mască, bară şi amortizor stînga faţă. Destul de boţită a fost şi faţa dreaptă a Opel-ului, ambele autoturisme fiind ridicate şi duse cu platforma auto. Nu cred că tînăra grăbită a mai ajuns la parastasul bunicului, însă putea ajunge în spital, sau, mai dramatic, chiar lîngă… bunic.

E bine că nu au fost necesare apeluri la 112, dar şi mai bine este să conducem prudent, cu responsabilitate pe drumurile noastre înguste, pentru a ajunge în siguranţă la destinaţie.

Dumitru VATAU

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.