Gigi Becali a făcut o criză de nervi după înfrângerea cu Farul și a dat un ultimatum: victorie cu CFR Cluj!

FCSB a pierdut cu 2-3, duminică, pe teren propriu, cu Farul Constanța, după ce elevii lui Hagi au înscris de două ori în minutele de prelungiri.

FCSB a deschis scorul prin Andrei Cordea (47), imediat după pauză, dar echipa antrenată de Gheorghe Hagi a egalat prin golul lui Denis Alibec (56), din lovitură liberă.

Gazdele au trecut din nou în avantaj, după golul lui Andrea Compagno (59 – penalty), în urma unui fault comis de Mihai Popescu la Cordea. FCSB părea că a scăpat în câştigătoare după ce Octavian Popescu a marcat şi el (71), însă golul a fost anulat în urma consultării video, pentru ofsaid la Omrani.

Soarta partidei s-a schimbat în min. 90, când fundaşul camerunez Joyskim Dawa a fost eliminat pentru fault la Alibec, scăpat singur spre poartă. La lovitura liberă care a urmat, Alibec a tras în zid, faza a continuat, iar Omrani a reluat în proprie poartă în încercarea de a respinge o minge trimisă în faţa porţii (90+5). FCSB a acuzat şocul şi a încasat un nou gol, un minut mai târziu (90+6), când Andrei Borza a marcat golul victoriei cu un şut la colțul lung.

Patronul Gigi Becali a făcut o adevărată criză de furie la finalul partidei. Potrivit Fanatik, acesta și-a descărcat nervii prima dată de Mihai Stoica, managerul general al FCSB, discursul lui Becali fiind presărat cu vorbe grele. A urmat apoi Mihai Pintilii, cel care se ocupă de pregătirea jucătorilor, iar sursa citată spune că discursul patronului, de fapt un lung monolog, a fost plin de reproșuri și de înjurături și la adresa acestuia.

De fapt, după eșecul suferit pe Arena Națională, Gigi Becali a transmis un ultimatum pentru toată lumea din club: victorie la Cluj, contra CFR-ului, duminica viitoare!

Nu în ultimul rând, Becali le-a transmis tuturor celor din staff-ul echipei că vor avea și mai puțină putere de decizie în următoarea perioadă și că se simte nevoit să intervină total pentru a salva șansele la titlu ale FCSB-ului.

La finalul partidei cu Farul Constanța, Mihai Pintilii a vorbit și el despre meciul capital împotriva campioanei României: Când joci cu o echipă care ia campionatul de cinci ani la rând, e normal să te motivezi. Etapa trecută ne-am bucurat, acum am pierdut, atmosfera trebuie să fie aceeași. Cu CFR Cluj, mergem să jucăm la victorie, să luăm 3 puncte. Nu mai avem nimic de pierdut.”

Derby-ul din Gruia este programat duminică, 5 februarie, cu începere de la ora 21.00.