Franța părăsește Euro 2020

Campioana mondială Franţa a fost eliminată de Elveţia, cu 5-4, la loviturile de departajare, luni seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în optimile de finală ale EURO 2020 la fotbal, într-un meci în care scorul a fost 3-3 (1-0) după prelungiri.

Franţa a pierdut un meci pe care l-a avut în mână şi l-a scăpat în ultimele minute ale timpului regulamentar.

Elveţia a condus cu 1-0, dar Franţa a întors scorul şi a avut 3-1 până în min. 80, dar Nati a reuşit egalarea (3-3) şi s-a impus la loviturile de departajare, unde singurul care a ratat a fost starul Mbappe.

Karim Benzema (57, 59) şi Paul Pogba (75) au marcat golurile francezilor, Haris Seferovic (15, 81) şi Mario Gavranovic (90) au înscris pentru elveţieni, iar la loviturile de departajare au transformat Mario Gavranovic, Fabian Schaer, Manuel Akanji, Ruben Vargas şi Admir Mehmedi, respectiv Paul Pogba, Olivier Giroud, Marcus Thuram, Presnel Kimpembe, Kylian Mbappe ratând ultimul şut.

Ambele echipe şi-au arătat intenţiile ofensive încă din start, iar Varane, Mbappe şi Embolo au creat pericol în primele minute, fără a avea, însă, ocazii clare.

Elveţia a deschis scorul în min. 15, prin Seferovic, care a reluat mingea lângă bară, cu capul de lângă Lenglet, la centrarea lui Zuber. Franţa era condusă pentru al treilea meci consecutiv la EURO 2020. De remarcat că Elveţia a înregistrat 16 victorii în cele 17 meciuri în care Seferovic a marcat (un singur eşec).

Vicecampioana europeană a avut o ocazie bună de egalare în min. 22, când Sommer i-a luat pur şi simplu mingea din cap lui Benzema, la centrarea lui Rabiot.

Francezii au avut posesia, însă au fost lipsiţi de inspiraţie, lenţi, previzibili, fiind anihilaţi rapid de apărarea compactă a echipei antrenate de Vladimir Petkovic.

Mbappe (26), care s-a zbătut mult, a tras mult pe lângă poartă de la 23 de metri, Rabiot a fost mai aproape de ţintă (28), cu un şut de la 25 de metri.

Atmosfera s-a mai animat puţin în min. 37, când un tânăr a pătruns pe gazon, dar a fost prins imediat de forţele de ordine.

Repriza a doua a fost practic un alt meci, cu multe faze spectaculoase, cu goluri şi cu două echipe care au alternat perioadele bune.

Griezmann (47) a şutat de la 27 de metri, pe lângă poartă, iar apoi Nati a replicat prin pătrunderea lui Embolo (50), a cărui în faţa porţii a fost respinsă salvator de Varane din faţa lui Seferovic.

Elveţia a primit penalty (după consultarea VAR-ului), în urma unui fault comis de Pavard asupra lui Zuber, însă Ricardo Rodriguez a tras slab şi Lloris a apărat (55). A fost primul penalty apărat de Lloris la naţionala Franţei din 2012.

Penalty-ul a făcut mai mult rău Elveţiei, care a acuzat şocul ratării şi Mbappe a avut o ocazie bună (56), însă nu a găsit colţul lung al porţii lui Sommer.

Campioana mondială a reuşit să întoarcă scorul în decurs de doar trei minute, prin Benzema. Atacantul lui Real Madrid a egalat în min. 57, agăţând ca o caracatiţă mingea venită de la Mbappe şi trimiţând-o pe lângă portar.

În min. 59, Benzema a reluat în plasă de la colţul scurt, după o combinaţie de excepţie reuşită de Griezmann cu Mbappe.

Elveţia a fost în degringoladă şi Widmer (68) a fost aproape de autogol, la o ieşire greşită a lui Sommer.

Soarta partidei părea tranşată după ce Pogba (75) a marcat al treilea gol al vicecampioanei europene, cu un trasor în vinclu de la 23 de metri.

Francezii au zburdat pe teren, iar Coman (77) a trimis un şut, fără probleme pentru Sommer.

Fragilitatea apărării echipei din Hexagon în acest meci s-a văzut în min. 81, când Seferovic a trimis în plasă cu capul, de lângă Varane, la centrarea lui Mbabu, reducând din diferenţă.

La poarta cealaltă, Rabiot (83) a şutat peste poartă de la 20 de metri şi nimic nu avea să prevadă finalul dramatic al meciului. Noul intrat Gavranovic a avut un gol anulat pentru ofsaid, dar tot el a reuşit golul egalării, trimiţând meciul în prelungiri: Pogba a pierdut o minge la centrul terenului, Xhaka a reuşit o lansare de excepţie a lui Gavranovic (90), acesta l-a driblat pe Kimpembe şi a şutat la colţ de la 18 metri.

Franţa putea să smulgă victoria şi calificarea, însă Coman a şutat în bară din careul elveţian (90+4).

În prelungiri, Pavard a avut golul în vârful bocancului, dar şutul său din 10 metri a fost respins în corner de Sommer (95).

Spectatorii (arena a fost la jumătate din capacitate) au apreciat spectacolul din teren şi au făcut şi ei spectacol în tribune, prin valuri mexicane şi au scandat de câteva ori ”România! România!”.

”Les Bleus” au forţat victoria, dar Mbappe a fost neinspirat din nou, a tras pe lângă poartă de la 17 metri (109), a ratat complet şutul din colţul careului mic (110), iar apoi s-a interpus pe traiectoria mingii trimise de Giroud (114). Giroud a avut ultima ocazie a meciului (119), dar lovitura sa cu capul, după centrarea lui Kimpembe (119) a fost prinsă de Sommer.

La loviturile de departajare, selecţionerul Deschamps a ales greşit ordinea, expunându-l pe Mbappe, care a părut afectat în timpul jocului de nereuşitele sale, prin desemnarea sa ca al cincilea executant, iar starul lui PSG a capotat.

Seria de invincibilitate a Franţei a ajuns la 20 de partide consecutive (eşecul la penalty-uri nu este luat în considerare).

Arena Naţională, care a fost inaugurată de Franţa, pe 6 septembrie 2011, 0-0 cu România, în preliminariile EURO 2012, nu le-a purtat noroc farncezilor.

Argentinianul Fernando Andres Rapallini a condus al treilea său meci la EURO 2020, acesta fiind al doilea la Bucureşti (primul Ucraina – Macedonia de Nord 2-1).

La meci a asistat şi ministrul francez al Sporturilor, fosta înotătoare de origine română Roxana Mărăcineanu.

Observator UEFA pentru arbitri este grecul Kyros Vassaras, nimeni altul decât preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor din România.

România a primit organizarea a patru meciuri din cadrul Campionatului European din 2020 pe Arena Naţională din Capitală: Austria – Macedonia de Nord (13 iunie, scor 3-1), Ucraina – Macedonia de Nord (17 iunie, scor 2-1), Ucraina – Austria (21 iunie, scor 0-1), toate în Grupa C, precum şi partida din optimile de finală Franţa – Elveţia.

Elveţia va juca în sferturile de finală, pe 2 iulie, la Sankt Petersburg, contra Spaniei.