FOTO |Victorie muncită a campioanei CFR Cluj cu Sepsi. Urmează dubla confruntare cu U Cluj

CFR Cluj a avut mult de furcă cu Sepsi, în partida disputată luni seara în Gruia, împotriva celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, într-un meci care a încheiat etapa a 14-a a Superligii. Feroviarii au câștigat, scor 2-1, și și-au consolidat poziția a treia în clasament, apropiindu-se la doar trei puncte de Rapid, ocupanta locului doi, dar la opt lungimi de Farul Constanța, liderul la zi, ambele echipe însă cu două jocuri mai mult disputate decât CFR Cluj. Victoria campioanei României s-a conturat greu, echipa lui Cristiano Bergodi reușind să deschidă scorul în min.27, prin Ciobotariu. Replica ”vișiniilor” a venit repede, în min.33, Yuri reușind să înscrie cu un șut plasat din interiorul careului, iar golul victoriei a fost reușit de Muhar, cu o lovitură perfectă cu capul, cu șase minute înainte de finalul timpului regulamentar.

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Kolinger, Yuri, Camora – Boateng, Muhar, C. Deac – Yeboah, Malele, Petrila
Sepsi: Niczuly – Dimitrov, D. Ciobotariu, Bălașa, A. Dumitrescu – M. Ștefănescu, N. Păun, C. Matei, Aganovic – R. Varga, Al. Tudorie

Ocazie uriașă de gol în secunda 30, pentru CFR! Yeboah reia spre poartă din 8 metri, dar șutul său este deviat în corner. Început în forță al campioanei României. În min.2, Malele trimite puternic cu capul, dintr-un corner, dar Niczuly reține pe linia porții! Malele este faultat dur în marginea careului de către Aganovic. Lovitură liberă executată de Petrila, min.7, dar portarul lui Sepsi respinge de sub transversală! O nouă oportunitate de gol pentru Malele, în min.9, dar șutul său este reținut de Niczuly. Vine și prima ocazie de gol a oaspeților, în min.12, când Ciobotariu se înalță și trimite puternic cu capul, dar Camora respinge greu de la rădăcina barei!

Min.25: după startul extrem de animat, jocul s-a mai domolit, se joacă mai mult între cele două careuri. Scuffet se întinde și scoate excelent de la vinclu mingea șutată de Ștefănescu, în min.27! GOL SEPSI! În urma acestui corner, Aganovic reia pe spate, iar Ciobotariu trimite imparabil cu capul în plasa porții lui Scuffet din careul mic! 0-1! GOOOOOOL CFR! Yuri restabilește egalitatea, în min.33, cu un șut plasat pe colțul lung, după o fază încâlcită în fața porții! 1-1!  Sepsi nu renunță, iar Aganovic șutează de la distanță, în min.38, dar Scuffet este la post. Pauză în Gruia, după o repriză extrem de disputată.

Dan Petrescu face prima schimbare chiar după pauză: intră Janga, în locul lui Malele. Prima ocazie a reprizei aparține CFR-ului, în min.57, care șutează din colțul careului, dar Niczuly respinge excelent. Ciocnire violentă între Yuri și portarul Niczuly, în min.68, echipa medicală a lui Sepsi intră pe teren. Yeboah trimite cu capul peste poartă, min.73, după un corner executat de Petrila. Dublă schimbare la CFR, min.75: ies de pe teren Petrila și Yeboah, înlocuiți de Birligea și Roger.

Intră și Braun, în min.71, în locul lui Deac. GOOOOOOL CFR! Karlo Muhar catapultează cu capul balonul în plasa lui Niczuly, în min.84, după o centrare excelentă trimisă de Boateng! 2-1! De la margine se arată patru minute suplimentare pentru acest joc. Mario Rondon, fostul atacant al feroviarilor, ratează golul egalizator în min.90+4, reluând la o palmă de bara porții lui Scuffet. Final de meci!

Pentru CFR urmează ”dubla” cu U Cluj, joi în Cupa României, și duminică în campionat, ambele partide urmând a se desfășura pe Cluj Arena.