FOTO | U-BT Cluj s-a distrat cu Cedevita și a obținut prima victorie în EuroCup

U-BT Cluj-Napoca a obţinut prima sa victorie în Grupa A a competiţiei masculine de baschet EuroCup, 94-76 (28-17, 20-14, 20-22, 26-23) cu formaţia slovenă Cedevita Olimpija Ljubljana, miercuri seara, în BTarena din Cluj-Napoca.

Învinsă de formaţia franceză Mincidelice JL Bourg-en-Bresse, cu scorul de 88-85, în meciul de debut, campioana României a câştigat fără drept de apel primul meci de pe teren propriu în a doua competiţie continentală intercluburi.

Echipa pregătită de Mihai Silvăşan a tranşat soarta partidei în prima jumătate, după ce la pauză avea un avans de 17 puncte. Clujenii au reuşit să îşi conserve avantajul de pe tabelă în ultimele douăzeci de minute, învingând la 18 puncte.

Stefan Bircevic a fost cel mai bun de la ardeleni, cu 24 puncte, 6 puncte, dar evoluţii foarte bune au avut şi Leonardo Meindl, cu 19 p, 11 rec, Karel Guzman, 16 p, 6 rec, 3 pase decisive, Emanuel Căţe, 11 p, 9 rec.

De la Olimpija s-au remarcat Josh Adams, cu 25 p, 7 rec, 9 pd, Alen Omic, 17 p, 7 rec, şi Aaron Harrison, 15 p.

În alte meciuri din grupă, 7Bet-Lietkabelis Panevezys (Lituania) a dispus de ratiopharm Ulm (Germania) cu 80-76, iar Frutti Extra Bursaspor a trecut cu 81-72 de Joventut Badalona. Miercuri are loc şi meciul Germani Brescia – Prometei Slobojanske. Marţi, Umana Reyer Venezia a pierdut acasă cu Mincidelice JL Bourg en Bresse, scor 73-79.

”U” va juca următorul meci pe 25 octombrie, tot la Cluj-Napoca, împotriva formaţiei italiene Umana Reyer Venezia.