FOTO | CFR Cluj, doar un punct pe teren propriu cu Rapid, și Farul se distanțează în fruntea SuperLigii

CFR Cluj a remizat, duminică seara, pe teren propriu, cu Rapid, scor 2-2 (2-1), și are două puncte în spatele liderului SuperLigii, Farul Constanța. Partida din Gruia a început perfect pentru campioana României, care a deschis scorul încă din minutul 3, după penalty-ul obținut și transformat de Janga. Giuleștenii au egalat după doar opt minute, prin Kait, dar feroviarii au intrat în avantaj la pauză, după reușita lui Boateng. Echipa lui Adrian Mutu a început în forță repriza secundă, și a reușit egalarea prin Onea, în min.54. Finalul meciului a fost unul de infarct, ambele echipe ratând, pe rând, golul desprinderii pe tabela de marcaj. Cea mai controversată fază a meciului s-a petrecut în al doilea minut al prelungirilor, când golul lui Maglica a fost anulat pe motiv de offside de arbitrul întâlnirii, decizie validată ulterior și de VAR.

CFR Cluj: Scuffet – Manea, Yuri, Burcă, Camora – Deac, Muhar, Boateng, Krasniqi – Janga, Petrila

Rapid: Moldovan – Onea, Săpunaru, Grigore, Morais – Albu, Kait, Pănoiu – Sefer, Dugandzic, Costache

Penalty pentru CFR, în min.3! Janga a fost trântit la pământ de portarul Rapidului! GOOOOOOOL CFR! JANGA transformă impecabil lovitura de la 11 m, în min.4! 1-0! Ocazie uriașă de gol ratată de Petrila, în min.6, după ce șutul său puternic din interiorul careului nu prinde cadrul porții rapidiste. GOL RAPID! KAIT egalează în min.11, după un șut perfect la colțul scurt din interiorul careului mic, după o centrare venită de la Onea de pe linia de fund a terenului! 1-1! Cartonaș galben pentru Manea, în min.16. Intervenție extraordinară a lui Scuffet la reluarea violentă spre poartă a lui Costache, în min.21! GOOOOOOOOL CFR! BOATENG reia din cădere în plasă din mijlocul careului de 16 m, în min.23! 2-1! Șut bun trimis de Muhar din 18 metri, în min.26, dar Moldovan reține cu siguranță. Șut de la 22 de metri a lui Junior Morais, în min.45, dar balonul trece peste transversala porții clujene. Final de repriză.

Nicio schimbare în cele două formații după pauză. Min.51: șut trimis de Kait din afara careului, dar Muhar se interpune și e doar corner pentru Rapid. Formația din Giulești este mai ofensivă în debutul reprizei secunde. GOL RAPID! ONEA înscrie imparabil pe colțul lung, în min.54, după ce l-a depășit cu ușurință pe Camora pe partea dreaptă! 2-2! Reluare peste poartă de la distanță a lui Krasniqi, în min.58. Camora părăsește accidentat terenul de joc, în locul său intră Peteleu. Iese și Manea, înlocuit de Braun. Ocazie uriașă de gol irosită de Costache, în min.66! Atacantul rapidist s-a pierdut cu firea și a șutat pe lângă poartă din poziție ideală de gol! O nouă dublă schimbare făcută de Dan Petrescu, în min.69: Deac și Petrila au ieșit de pe teren, în locul lor au intrat Maglica și Bîrligea. CFR obține primul corner al partidei abia în minutul 72! Săpunaru a fost la un pas să-și dea autogol după centrarea lui Krasniqi, în min.80, dar mingea s-a oprit în brațele lui Moldovan! Cartonaș galben și pentru Krasniqi, în min.81.

Scuffet își salvează din nou echipa, în min.83, după șutul năpraznic trimis de Albu din afara careului! Ultima schimbare la CFR Cluj, în min.89: iese Janga, intră Yeboah. Reluare cu capul a lui Dugandzic, în min.90, dar Scuffet respinge de sub transversală! Maglica trimite în poartă, în min.90+3, dar golul este anulat pentru o poziție de offside! Faza este verificată la VAR! Rămâne poziție afară din joc, iar golul nu este validat! Braun se opune salvator șutului lui Dugandzic, în min.90+5! La ultima fază a meciului, Krasniqi șutează la câțiva centimetri de bara porții rapidiste! Final de meci în Gruia!