Fotbal / „U” Cluj, victorie amicală

Universitatea Cluj s-a impus cu scorul de 4-0, în meciul amical disputat în compania divizionarei secunde CSC Șelimbăr, al treilea al „studenților” sub bagheta lui Erik Lincar, după cele cu juniorii Under 19, respectiv Unirea Dej.Partida a fost organizată la Sântimbru, în județul Alba, iar „Șepcile Roșii” au început cu următorul „11”: Gorcea – Gîț, Gugu, Vomir, Mitrea, Balgiu, Ribeiro, Moraru, Blejdea, Haită, Alexandru. Potrivit site-ului oficial al „studenților”, scorul a fost deschis în minutul 26 de Valentin Alexandru, după ce l-a driblat pe portarul advers. Cinci minute mai târziu, Andrei Blejdea a dublat avantajul Universității. Spre finalul primei reprize, tot Blejdea a reușit „dubla” în urma unei execuții superbe, ducând scorul la 3-0. La revenirea de la vestiare, Erik Lincar a introdus în teren următoarea formulă de joc: Micle – Gîț, Vomir, Răuță, Rus, Novac, Dican, Văsălie, Pîrvulescu, Hofman, Voinea. Scorul final a fost stabilit de tânărul Albert Hofman, cu un șut superb din afara careului. Pentru elevii pregătiți de Erik Lincar urmează un nou joc amical cu Unirea Dej, întâlnire ce va avea loc sâmbătă, 10 iulie, pe Cluj Arena. Prilej de revanșă pentru „alb-negri”.