Fotbal (Liga 1) / „Mult zgomot pentru nimic”

CFR 1907 Cluj    1-1    FCSB

  • Parafrazând titlul comediei romantice a marelui Shakespeare, mult-mediatizatul meci dintre echipele aflate pe primele două locuri ale clasamentului nu s-a ridicat la nivelul unui derby. Acest 1-1 este al 11-lea înregistrat în cele 49 de confruntări directe, care numără 16 remize.

 

Aproape 18.000 de spectatori e o asistenţă de speriat pentru Liga 1, în care, de regulă, partidele se dispută cu tribunele pline de…aer şi fum de ţigară. Derby-ul etapei a 11-a, CFR – FCSB, s-a jucat numai la pariuri, nu şi pe teren, şi cu lacătul pus pe casa de bilete, adică cu toate biletele „măritate”, deşi singura peluză a stadionului „Dr. Constantin Rădulescu” ar mai fi putut găzdui câteva mii de suflete, dar regulamentul e regulament şi trebuie respectat chiar dacă se pierd nişte lovele. Atmosfera de sărbătoare din Gruia a amintit de meciurile de odinioară ale feroviarilor din Champions League, care lăsau în afara stadionului mulţi microbişti nefericiţi şi neîmpliniţi.

Faţă în faţă ori spate în spate s-au aflat (probabil) echipele cele mai ferchezuite ale unui campionat insolit, în care vreo şapte formaţii s-au fardat pentru lupta la titlu, dar cel puţin două dintre acestea, în speţă Viitorul Constanţa şi Dinamo Bucureşti, par să nu poată respira la înălţimea colinei fără tuburi de oxigen şi ne-o dovedesc locurile modeste ocupate în clasament.

Înghesuit în loja stadionului din Gruia, alături de „locotententul” Marius Bilaşco, ispăşindu-şi a doua şi totodată ultima etapă de suspendare, privind meciul când de pe scaun, când din picioare, Dan Petrescu a făcut nu mai puţin de şase modificări în echipa de start faţă de precedenta partidă, cea de la Chiajna. Aşa se face că din primul „11” au dispărut rezervele Boli, Peteleu, Djokovic, Moutinho, Rus şi Omrani, iar locul lor a fost luat de consacraţii Vinicius, Culio, Hoban, Nouvier, Nistor şi Urko Vera. Cu o aşezare în oglindă, 1-4-2-3-1, cele două formaţii, „ultra-naţionaliste”, au început partida mult aşteptată cu 14 români, cinci la CFR şi nouă la FCSB.

 

 „La pomul lăudat să nu te duci cu sacul”

O zicală zice că „la pomul lăudat să nu te duci cu sacul”, ci, adăugăm noi, să-ţi iei o pernă pentru dormit. Înţelegând că meciul n-a rupt gura târgului, ci numai a testat răbdarea spectatorilor, care s-au înghesuit ca la urs la un spectacol de doi bani. Mult mai disputat a fost meciul din culise, în schimbul dur şi delicios de declaraţii, în care oficialii, agitaţi ca sucurile carbogazoase, nu s-au menajat şi s-au boxat cu mâinile goale, fără mănuşi. Miza s-a făcut principala vinovată de evoluţia ştearsă a echipelor, preocupate în primul rând să nu primească gol. Deci să condamnăm miza, iar nu pe jucători! Aflată la patru lungimi în faţa „roş-albaştrilor”, CFR Cluj a ratat şansa de a se desprinde de principala contracandidată, schimbând greşit macazul şi rulând pe o linie dezafectată.

Meciul a început cu fluierul lui Ovidiu Haţegan şi a continuat cu obişnuita perioada de tatonare, clasică atunci când îşi dau întâlnire două echipe de aceeaşi valoare, dar care, culmea, n-au investit la fel, ştiut fiind faptul că CFR a transferat la greu jucători liberi de contract, dar buni pentru Liga 1. Se vede treaba că în ciuda zgârceniei, CFR este lideră în Liga 1 şi cu arici la pungă.

 

Gol valabil, anulat pentru un fault inventat

Revenind, clujenii au deschis scorul în minutul 8, prin Urko Vera, dar golul nu s-a pus pe tabelă, ci le-a fost anulat eronat, pentru un fault în atac, pe care Haţegan l-a „decretat” viol prin imprudenţă. Reluările au demonstrat că Manea doar l-a mângâiat părinteşte pe Benzar şi că nu se impunea decât validarea golului. Un astfel de „fault” nu s-ar fi acordat nici la baschet. Dar nu-i cazul să ne mai mirăm de circul în care arbitri autohtoni îşi joacă, etapă de etapă, rolul de clovni, pentru care sunt plătiţi şi încă regeşte.

Până în minutul 38, partida a stat la dospit. Ocazii de poartă ioc. În orice caz, mai puţine decât tatuajele lui Alibec. O luptă oarbă între cele două careuri, jucători desprinşi din alt film, unii cu probleme de atitudine (a se vedea cazul mereu nemulţumitului şi frustratului Alibec), iar alţii cu probleme de vedere, altfel nu-mi explic numeroasele pase oferite adversarului. Finalul primului mitan a mai animat atmosfera şi i-a trezit pe cei din tribune, aproape adormiţi de „non-combatul” celor două echipe. FCSB şi-a trecut în cont prima şi singura ocazie de gol a primei părţi în minutul 38, când Arlauskis, portarul gazdelor, a ratat întâlnirea cu mingea la centrarea şmecheră a lui Budescu, din lovitură liberă, iar Bălaşa a trimis cu…mintea de fundaş peste poarta de la intrarea în stadion. I-a arătat cum se face Urko Vera, la o fază similară, petrecută la cealaltă poartă şi care a dus la deschiderea scorului: Nistor a centrat cu mult efect, iar Vera, venit din spatele blocului, a înscris cu o lovitură de cap. Haţegan ar fi putut anula, din nou, golul, dar numai pentru a dicta penalty în favoarea amfitrionilor, ca urmare a pumnului pe care Niţă, neglijent, i l-a aplicat în figură atacantului ceferist, care a fost trimis în lumea viselor pentru câteva secunde.

 

FCSB a egalat la singurul şut pe poartă din repriza secundă

Statistica reprizei a doua este contrastantă. FCSB a avut o posesie superioară a mingii, pentru că CFR, fricoasă ca iepurele de propria umbră, s-a retras deliberat, dar a expediat un singur şut pe spaţiul porţii, în vreme ce gazdele au trimis, totuşi, două şuturi, prin Nistor şi Hoban. În loc de 2-0, care le-ar fi cosit elanul oaspeţilor, s-a făcut 1-1 în minutul 63, după o acţiune desprinsă parcă din jocurile pe calculator. Mingea a plecat de la Niţă şi a circulat, ca express-ul, pe traseul Tănase, Pintilii, Alibec, Denis Man, Budescu, fără ca ceferiştii s-o miroasă măcar, iar ultimul, scăpat de marcajul visătorului Vinicius, cu gândul la prima de victorie, a marcat cu un şut la firul ierbii, mingea lovind în prealabil rădăcina barei. După care partida a intrat în moarte clinică, prilej pentru unii spectatori să mai butoneze telefoanele, să încingă internetul, să spargă la greu seminţe şi să strice aerul cu fumul de ţigară, sub ochii stewarzilor, aleşi pe sprânceană, toţi de talia lui Birlic.

 

Hoţii strigă hoţii

Până la finalul cu happy-end pentru ambele combatante, ar mai fi de reţinut doar faza controversată în urma căreia oaspeţii au solicitat disperaţi penalty, la căderea teatrală a lui Benzar, după un contact non-sexual cu Nouvier. Reluările au demonstrat că francezul n-a avut nici o intenţie de a-l împiedica pe Benzar să joace balonul, iar plonjonul acestuia din urmă nu merita Oscarul, ci un pachet de cartonaşe galbene pentru o simulare grosolană. FCSB a solicitat penalty şi s-a ales cu un refuz, după cum şi noi, privitorii, am solicitat fotbal şi am primit „ciuciu”.

 

Cristian FOCŞANU

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.