Fotbal / CFR Cluj părăsește prematur Conference League

Campioana României CFR Cluj este eliminată din Conference League, după ce a fost învinsă de echipa daneză Randers FC, cu scorul de 1-2 (0-0), joi seară, în deplasare, în penultimul  meci din Grupa D. Feroviarii vor mai avea de jucat cu Jablonec, în ultima etapă, dar indiferent de rezultat, vor încheia grupa pe ultimul loc. Pentru campioana României urmează meciul cu Academica Clinceni, din Liga 1, programat luni, de la ora 20:30, în Gruia.

Echipa antrenată de Dan Petrescu avea nevoie de o victorie pentru a rămâne în cursa de calificare pentru fazele următoare, însă a fost dominată de a patra clasată în liga daneză, care s-a impus prin golurile înscrise de Alhaji Kamara (68) și Simon Piesinger (76). CFR a dat semne că poate reveni, după golul lui Ciprian Deac, din minutul 72. Randers a fost amenințătoare încă din debut, la șutul lui Bungaard, reținut de Bălgrădean. Răspunsul clujenilor a venit imediat, când mingea centrată de Camora a fost deviată de un fundaş şi a căzut pe bara transversală. Și Omrani a irosit o şansă bună, în minutul 8, însă voleul său de la 18 metri a trecut pe lângă poartă. Bălgrădean s-a remarcat din nou, în minutul 11, la șutul lui Piesinger din lovitură liberă de la 20 de metri. Danezii au cerut penalty la o intervenţie a lui Omrani la Ankersen (29), însă nu s-a dictat nimic. Până la pauză, gazdele au presat şi şi-au creat şi alte situaţii notabile. Ankersen (35) a şutat din întoarcere, dar Bălgrădean a respins salvator. Apoi, Burcă a respins de pe linia porţii mingea reluată de Egho (36). Bălgrădean (43) a respins şutul lui Ankersen, iar F. Bundgaard a fost blocat in extremis de Graovac (45+1). CFR nu a tras nici un şut pe poartă în prima repriză a meciului și a avut o posesie a mingii de 43%. Randers a avut 11 ocazii și nu mai puțin de cinci șuturi pe spațiul porții, scorul pauzei fiind unul mincinos. Dominarea gazdelor a fost și mai accentuată în repriza secundă, în care posesia în dreptul CFR-ului a scăzut la 39%. Randers a fost foarte aproape de gol prin Tibbling (52), însă şutul acestuia s-a dus în plasa laterală. Ardelenii au avut cea mai mare ocazie în minutul 56, când Deac a executat cu efect o lovitură liberă, iar portarul Carlgren a respins in extremis din faţa lui Graovac, cu preţul unei accidentări, lovindu-se de bară. Deţinătoarea Cupei Danemarcei a deschis scorul în minutul 68, prin Kamara, la prima sa atingere a mingii după introducerea pe gazon, jucătorul din Sierra Leone beneficiind de o minge respinsă greşit de experimentatul Camora. CFR a egalat rapid, prin Deac, cu o lovitură de cap la centrarea lui Susic, abia intrat pe teren (72), dar nici egalul n-a rezistat mult pe tabelă, danezii punctând din nou, patru minute mai târziu, prin Piesinger. Bălgrădean s-a opus unui al treilea gol în minutul 78, la reluarea din apropiere a lui Kehinde. CFR a încheiat meciul în ofensivă, dar Costache și Alibec n-au fost suficient de inspirați la finalizare. Ținând cont de prestația modestă a clujenilor, consider că ar fi fost nedrept ca Randers să fie privată de victorie, pe care a obținut-o meritat, după un joc pe care l-a dominat copios da capo al fine. CFR a lăsat impresia că își dorește să-și termine aventura într-o competiție căreia nu i-a acordat prea multă atenție, focalizându-se pe campionat. Să mai scriem că CFR va încheia grupa pe ultimul loc indiferent de rezultatul din ultimul meci. În celălalt meci al grupei, FK Jablonec şi AZ Alkmaar au încheiat nedecis, scor 1-1. AZ Alkmaar ocupă primul loc, cu 11 puncte, fiind calificată în optimile de finală, Randers este a doua, cu 7 puncte, Jablonec se află pe trei, cu 6 puncte, iar CFR este ultima, cu un punct. Pe 9 decembrie se vor juca ultimele meciuri din grupă, CFR Cluj – Jablonec şi AZ Alkmaar – Randers.

Cristi Balaj a anunțat schimbări în pauza de iarnă

Preşedintele clubului CFR Cluj, Cristian Balaj, a afirmat, la finalul partidei, că nu poate spune că jucătorii nu şi-au dorit să câştige, dar danezii au meritat calificarea. Balaj a precizat că bonusul oferit de UEFA pentru o calificare la barajul pentru optimile Europa Conference League ar fi constituit un ajutor, dar a exclus varianta intrării în insolvenţă a clubului. „Echipa merge înainte şi fără acestei bonusuri de la UEFA. Ar fi fost un venit important şi pentru jucători însă. Nu se pune problema de insolvenţă în nici un caz. Nu pot să spun că jucătorii nu au vrut să câştige, s-au luptat să obţină un rezultat pozitiv, numai că Randers este o echipă care a demonstrat că merită să se califice. Un rezultat de egalitate cred că puteam să obţinem. Faptul că am obţinut un singur punct până acum nu spune foarte multe lucruri pozitive pentru fotbalul românesc. Fotbal românesc are nevoie de infrastructură, de investiţii, de restructurare, de organizare. În special la nivelul academiilor. Ne dorim şi la CFR Cluj să ne concentrăm pe academia de juniori”, a declarat Balaj. Oficialul grupării CFR Cluj a anunţat schimbări la echipa pregătită de Dan Petrescu pentru pauza competiţională din această iarnă. „Noi suntem în acest moment o echipă care joacă pragmatic, nu face spectacol. Sperăm ca în viitoarea campanie de transferuri să reuşim să îmbunătăţim acest aspect. Vom face o reorganizare, avem jucători care sunt în afara listei, care nu joacă şi vom vedea ce jucători vor rămâne la CFR Cluj, cei care vor pleca, ce jucători noi vor veni. Perioada de iarnă şi de vară va fi foarte importantă pentru echipă, este un plan pe termen mediu. Sunt jucătorii cu contracte din afara listei pe care trebuie să le onorezi şi va trebui să îmbunătăţim această situaţie. Noi urmărim nişte jucători de o lună de zile, cu unii suntem în discuţii, rămâne să vedem ce vom decide în cele din urmă”, a mai spus Balaj. Referitor la posibilitatea ca Dan Petrescu să fie numit selecţioner al României, Balaj a spus că nu a discutat acest aspect cu tehnicianul formaţiei clujene. „Mă gândesc că orice antrenor ar trebui să fie atras de echipa naţională, este echipa cea mai importantă din România. Şi până la urmă este o onoare să antrenezi echipa naţională, dar nu am discutat foarte mult cu Dan Petrescu acest subiect. Ne concentrăm pe jocul echipei. Am avut doar discuţii cum va arăta CFR Cluj din iarnă şi din vară încolo. Probabil că nu există subiectul acesta care este speculat în presă”, a completat Balaj.