Fotbal / CFR Cluj a fost învinsă în al treilea amical

Învinși de vice-campioana Ungariei, Akademia Puskas, în cel de-al treilea meci test al cantonamentului din Austria, jucătorii antrenați de Marius Șumudică s-au plâns la final de jocul dur al adversarului.

Campioana României CFR Cluj a fost învinsă de vicecampioana Ungariei, Puskas Akademia FC cu scorul de 0-1, în cel de-al treilea amical al feroviarilor din cadrul cantonamentului pe care îl efectuează în această perioadă în Austria. Partida s-a disputat pe Donaustadion din Ottensheim. Jakub Plsek a marcat singurul gol al partidei, în minutul 62, dintr-un penalty provocat de Susic, care l-a faultat pe Băluță. Feroviarii au acuzat la final jocul mult prea dur al maghiarilor, care au tratat meciul mai mult decât amical. „Cred că în repriza secundă nu s-a jucat efectiv mai mult de 20 de minute”, a spus Ciprian Deac, care nu a înțeles atitudinea adversarilor, ținând cont de caracterul amical al meciului. ”Mereu am avut meciuri grele cu echipele din Ungaria, indiferent de natura partidelor, dar de data aceasta mi s-a părut exagerat. S-a jucat mult prea dur”, a mai spus Deac. CFR a avut câteva șanse de a marca, chiar pe final, prin francezul Omrani, a cărui lovitură de cap a fost scoasă de la vinclu de portarul advers.

Echipa antrenată de Marius Şumudică a evoluat în formula: Cristiano Figueiredo (R. Murariu, 58) – C. Manea (M. Susic, 58), D. Ciobotariu (Bouhenna, 58), O. Hoban (Cestor, 58), M. Camora (căpitan; Latovlevici, 58) – C. Itu, A. Tahiri (Sigurjonsson, 46) – V. Costache (Petrila, 52), M. Rondon (Jonathan Rodriguez, 46), A. Păun (M. Gîdea, 65) – G. Debeljuh (Omrani, 58). La echipa maghiară, internaţionalul român Alexandru Băluţă a fost titular, iar tânărul Marius Corbu a intrat în repriza secundă.
Vă reamintim că în primele doup partide de pregătire, CFR Cluj a învins echipa austriacă FC Wels cu 4-0 şi a remizat în compania campioanei Bulgariei, Ludogoreţ Razgrad, scor 1-1, echipă la care activează românii Claudiu Keșeru și Cosmin Moți. CFR Cluj rămâne cantonată la Bad Zell, iar pe 29 iunie joacă cu Ujpest. Campioana se pregătește pentru turul I preliminar al Champions League unde va întâlni pe Borac Banja Luka. Meciurile au loc pe 6, respectiv 13 iulie. CFR Cluj încearcă, pentru al treilea sezon consecutiv, să se califice în grupele Champions League, drum care va începe în turul întâi preliminar. Dan Petrescu, fostul antrenor al CFR-ului, care a pus umărul la trei titluri în Liga 1, a comentat, la Digi Sport, șansele clujenilor de a ajunge la „masa bogaților” din Liga Campionilor. În stilu-i caracteristic și iconfundabil, Petrescu, prăpăstios, ba chiar apocaliptic, nu le dă feroviarilor șanse mari. ”Sunt șansele care au fost și până acum, adică mici, dar reale. Norocul anul acesta e că CFR e cap de serie, cât am fost eu acolo, în niciun tur nu a fost cap de serie”, a declarat Dan Petrescu, care a antrenat la CFR Cluj în două perioade, iunie 2017 – iunie 2018, și martie 2019 – noiembrie 2020, în al doilea mandat reușind calificări consecutive în grupele Europa League, competiție în care a acces şi în șaisprezecimile de finală, în sezonul 2019 – 2020.