Formaţiile artistice din Gherla la startul unei noi stagiuni

Municipiul Gherla nu are teatru, operă sau filarmonică, dar în localitate trăiesc şi muncesc (şi încă serios!) adevăraţi artişti, pasionaţi de artă şi cultură. Numai în cadrul Casei Municipale de Cultură funcţionează 11 formaţii artistice, incluzînd aici şi Cenaclul literar „Ion Apostol Popescu”, unde chiar în această perioadă se pregăteşte, conform tradiţiei, sărbătorirea zilei de naştere a marelui poet naţional şi universal, Mihai Eminescu. Membrii tuturor formaţiilor, indiferent că este vorba de folclor sau de muzică cultă au reînceput repetiţiile în vederea stagiunii anului 2015, ştiut fiind că la Gherla există o adevărată stagiune artistică, cu spectacole şi concerte, aşteptate deja de public. Dansatorii Ansamblului „Ardealul”, îndrumaţi de Ioan Miheştean, au mai multe grupe (pe categorii de vîrstă), fanfara condusă de Vasile Chiş nu are răgaz nici o clipă (recent au avut o evoluţie de excepţie în sala cinematografului), iar Corul mixt „Corala Magna” are deja un bun renume în peisajul muzicii culte din judeţul Cluj. Cea mai tînără formaţie, majoretele pregătite de Alexandra Bora, repetă intens în vederea reprezentaţiilor programate în noul an, în timp ce instrumentiştii dirijaţi de Emil Mihai aşteaptă primele invitaţii la diferite festivaluri sau concursuri judeţene şi naţionale. Nu în ultimul rînd, renumitul Grup folcloric ”Zestrea”, condus de 21 de ani de Constantin Istici, are în faţă o perioadă deosebit de aglomerată, an de an talentaţii copii din formaţie onorînd multe manifestări cultural-artistice. Seară de seară, în sălile Casei Municipale de Cultură Gherla este mare aglomeraţie, repetiţiile şi pregătirile fiind în plină desfăşurare. Amatorii de arte plastice din localitate mai au ocazia de a admira picturile expuse într-o sală a Casei de Cultură, artiştii plastici rămînînd fără Galerie de Artă!?
Prin grija Primăriei, recent a fost modernizat cinematograful de pe strada Ştefan cel Mare, spaţiu ce va deveni, treptat, un adevărat centru cultural, oferind condiţii mult mai bune spectatorilor gherleni.
SZ.Cs.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.