Fondurile de pensii private au active nete totale de 20,1 miliarde de lei

pensiiÎncet – încet, pensiile “de la stat” cedează locul pensiilor private, care ar trebui să reprezinte asigurarea viitorului pentru umătoarele “tranşe” de pensionari ai României. În prezent, în România, funcţionează, alături de sistemul pensiilor “de stat”, sistemul fondurilor de pensii private obligatorii (Pilonul II) şi cel al pensiilor private facultative (Pilonul III).

Fondurile de pensii private obligatorii (Pilonul II) au înregistrat, anul trecut, un randament mediu de 8,71%, de la 11,75% în 2013, şi au ajuns, în decembrie 2014, la active nete totale de 19,1 miliarde de lei (4,26 miliarde de euro), cu 37% mai mult faţă de 2013.

„Cele şapte fonduri de pensii obligatorii (Pilonul II) au ajuns, la sfîrşitul anului 2014, la un număr total de aproape 6,3 milioane de participanţi, în beneficiul cărora administrau active nete în valoare totală de 19,1 miliarde de lei (4,26 miliarde de euro), potrivit datelor centralizate de asociaţie. În 2014, randamentul mediu obţinut de toate aceste fonduri de pensii private obligatorii a fost de 8,71%”, se arată într-un comunicat al Asociaţiei pentru Pensiile Administrate Privat din România (APAPR). În peroada analizată, activele Pilonului II au crescut cu 37%, evoluţie „peste aşteptările industriei”, determinată în principal de rezultatele investiţionale foarte bune, se mai spune în comunicat.

„De la lansare şi pînă în prezent, fondurile de pensii obligatorii au primit în administrare în numele participanţilor contribuţii brute totale în valoare de 15,2 miliarde de lei şi au adăugat, prin activitatea investiţională, cîştiguri nete în valoare de peste 3,9 miliarde de lei (…)”, se arată în comunicat. Din punct de vedere al performanţelor investiţionale, fondurile de pensii private obligatorii au realizat, de la lansarea lor, în mai 2008, un randament mediu anualizat de 11,08%. În prezent, cota de contribuţie virată către Pilonul II este de 4,5% din veniturile brute ale participanţilor. Cota va creşte la 5% începînd cu luna martie, pînă pînă la 6%, potrivit legislaţiei în vigoare. Activele nete ale fondurilor de pensii reprezintă bani asupra cărora participanţii au drept deplin de proprietate.

Bani de la stat pentru Pilonul II

În noiembrie anul trecut, statul a virat fondurilor de pensii administrate private (Pilonul II) 341,63 milioane lei pentru conturile individuale a 3,845 milioane persoane, participante în sistem, care sînt asigurate în sistemul asigurărilor sociale de stat.
Potrivit datelor Autorităţii de Supraveghere Financiară, numărul participanţilor la Pilonul II de pensii private a ajuns, la finalul lui noiembrie 2014, la 6,252 milioane persoane, dar pentru 2,411 milioane de persoane nu au fost virate contribuţii în noiembrie 2014, iar pentru 170.783 persoane înregistrate în sistem nu a fost virată nici o contribuţie de la debutul Pilonului II.

În sistemul pensiilor administrate privat, 3,172 milioane de participanţi au sub 35 de ani, iar în noiembrie 21.876 persoane au fost repartizate aleator la unul din cele şapte fonduri din Pilonul II, care administrează active nete totale de 18,25 miliarde lei.

Pensiile private facultative au active de peste 1 miliard de lei

Fondurile de pensii facultative (Pilonul III) au înregistrat anul trecut un randament mediu de 7,45%, de la 11,33% în 2013, şi au ajuns la active nete totale de 1,04 miliarde de lei (232 milioane de euro) în decembrie 2014, cu 28% mai mult faţă de 2013. „Cele 10 fonduri de pensii de acest tip au ajuns, la sfârşitul anului 2014, la un număr total de circa 345.000 de participanţi, în beneficiul cărora administrau active nete în valoare totală de 1,04 miliarde de lei (232 milioane de euro), potrivit datelor centralizate de asociaţie. În 2014, randamentul mediu obţinut de toate aceste fonduri de pensii private facultative a fost de 7,45%”, se arată într-un comunicat al Asociaţiei pentru Pensiile Administrate Privat din România (APAPR). Anul trecut, activele Pilonului III au crescut cu peste 28%, evoluţie în linie cu aşteptările industriei, care indicau un potenţial de circa 30%. „Doar în 2014, participanţii la fondurile de pensii facultative au virat în sistem contribuţii în valoare de peste 176 milioane de lei, cu 17% mai mult decît în 2013 şi în acelaşi timp cel mai ridicat nivel anual de la startul sistemului, la mijlocul anului 2007”, se arată în comunicat. Fondurile de pensii private facultative au realizat, de la lansarea lor, în mai 2007 şi pînă în prezent, un randament mediu anualizat de 8,16%. Împreună cu fodnurile de pensii private obligatorii (Pilonul II), sistemul pensiilor private din România a ajuns la active totale 20,1 miliarde de lei (4,5 miliarde de euro), cu 36% mai mult decat la final de 2013, în timp ce numărul total al participanţilor (conturi individuale) a depăşit 6,6 milioane, cu 4% mai mult decît în anul precedent. Fondurile de pensii private investesc în România circa 94% din aceste active, fiind astfel unii dintre cei mai importanţi investitori instituţionali prezenţi pe piaţa locală.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.