Fonduri nerambursabile pentru participarea pentru prima dată la schemele de calitate

.

Agenţia pentru Finanţarea Investițiilor Rurale (AFIR) a anunțat deschiderea sesiunii de primire a proiectelor pentru participarea pentru prima dată la schemele de calitate europene, începând din 2 august 2018.

Finanțarea proiectelor se asigură prin Submăsura 3.1 „Sprijin pentru participarea pentru prima dată la scheme de calitate” a Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014 – 2020 și se acordă fermierilor şi grupurilor de fermieri legal constituite care participă pentru prima dată la o schemă de calitate a Uniunii Europene – Denumire de Origine Protejată (DOP), Indicaţie Geografică Protejată (IGP), Specialitate Tradiţională Garantată (STG), Menţiunea de calitate facultativă „produs montan” și Produse ecologice. Sunt finanțate și proiectele prin care se asigură participarea pentru prima dată la schemele de calitate pentru băuturi alcoolice – Denumire de origine controlată (DOC), pentru vinuri de calitate, Indicatie Geografică (IG), pentru vinuri de calitate și Băuturi spirtoase cu Indicaţie Geografică.

Fondurile totale disponibile pentru sesiunea din acest an prin submăsura 3.1 sunt de 6.108.739 de euro, iar intervalul de primire a cererilor este 2 august, ora 9 – 31 decembrie 2018, ora 16.

Întocmirea cererilor se realizează conform Ghidului solicitantului și a anexelor aferente acestuia, disponibile gratuit pe pagina de internet a AFIR – www.afir.info, la secțiunea „Investiții PNDR”, iar depunerea documentației se realizează on-line, pe pagina de internet a Agenției.

Depunerea cererilor se poate opri înainte de termenul limită, dacă valoarea totală a proiectelor depuse (care au un punctaj estimat mai mare sau egal cu pragul de calitate) atinge plafonul de 200% din alocarea sesiunii. În primele 5 zile calendaristice ale etapelor de depunere nu se aplică această prevedere și sesiunea rămâne deschisă, chiar dacă suma alocată a fost epuizată.

Cheltuielile pentru care se acordă finanţare

Sprijinul se acordă sub forma unui stimulent anual, pe o perioadă de maxim 5 ani consecutivi de la aderarea pentru prima dată la o schemă de calitate si este de maxim 3.000 de euro pentru exploataţie. Pentru această submăsură pragul minim sub care niciun proiect nu poate beneficia de finanţare nerambursabilă este de 10 puncte.

Cheltuielile eligibile sunt reprezentate de costurile fixe suportate de fermieri / grupurile de fermieri ca urmare a participării acestora într-o schemă de calitate și cuprind: * costurile aferente aderării la o schemă de calitate eligibilă, conform verificării documentației de autoritatea competentă și organismul de certificare respectiv, tarifele percepute de organismele de certificare în cadrul procesului de certificare pentru inițierea certificării, controlul solicitantului, cheltuielile aferente testării în urma căreia se certifică conformitatea cu specificațiile de calitate, evaluarea dosarului solicitantului * contribuţia anuală de participare la schema de calitate către Organismul de control/certificare * cheltuielile aferente controalelor necesare pentru verificarea respectării specificaţiilor schemei pentru verificarea specificațiilor de îndeplinire a conformității anuale.

Printre cheltuielile neeligibile figurează cheltuielile suplimentare de testare a rezultatelor, ca urmare a încercărilor nereușite sau a retestării în urma constatării neregulilor de organismul de control, costurile și analizele efectuate pentru activitățile de autocontrol, costurile inspecțiilor și/sau analizelor efectuate în urma constatării neregulilor de organismul de control etc.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.