Film In Memoriam …

Omar Sharif aproape de un Lifetime Achievement la TIFF. Pierre Brice – mesager al Păcii !

În acest iulie 2015, ne este dat să ne despărţim de două mari nume ale cinematografiei mondiale, Omar Sharif şi Pierre Brice, actori ai tinereţiimultora dintre noi. Ţin şi acuma minte, ca să fac o paranteză, cozile interminabile de la fostul ‘Republica’, pentru aputea vedea sau revedea ‘Lawrence al Arabiei’, ‘Doctor Jivago’, ‘Mayerling’, respectiv filmele seriei ‘Winnetou’.

Omar Sharif (pe numele real Michael Dimitri Shalhoub; 1932 – 2015) a dat viaţă unui număr impresionant de roluri, 117, filmele în care a jucat aducîndu-i premii importante, distincţii şi recunoşteri. A debutat pe marele ecran în 1953, în ‘Cerul infernului’, urmat la nouă ani distanţă de ‘Lawrence al Arabiei’ (Globul de Aur pentru actor în rol secundar; Globul de Aur pentru cea mai promiţătoare stea în devenire; nominalizare Oscar), film din TOP 10 mondial, indiferent de clasamente.

Au urmat ‘Doctor Jivago’, ‘Genghis Han’, ‘Mayerling’, ‘Aurul lui Makenna’, ‘Petru cel Mare’, ‘Anastasia’, ‘Domnul Ibrahim şi florile Coranului’ (Cesar pentru cel mai bun actor), ‘Noaptea generalilor’ (alături de Peter O’ Toole, Tom Courtney, Christopher Plummer), ultima prezenţă cinematografică fiind în ‘Rock the Casbath’, în 2013.

I-a avut partneri pe platourile de filmare pe nu mai puţin celebri Sophia Loren, Julie Christie, Gerladine Chaplin, Vanessa Redgrave, Sir Alec Guiness, Maximilian Schell, Barbra Streisand, Alain Delon, Ingrid Berman, Rex Harrison, Jeanne Moreau, …, lucrînd sub comanda unor regizori de mare calitate precum David Lean, Terence Young, William Wyler, Anthony Asquith, …

A avut dincolo de ecran, o mare pasiune, bridge – ul, fiind mai mereu prezent în Mondialele de profil, istoria reţinîndu-l drept unul dintre marii jucători ai lumii.
Clujul era să se bucure de prezenţa lui, cu prilejul unor ediţii TIFF. Numai că, … Rămînem cu regretul de a nu-l fi avut printre noi, fie şi numai pentru o zi.

Pierre Brice (nume real Pierre Louis Baron de Bris; 1929 – 2015) deşi s-a născut pe meleaguri franceze, la Brest, a devenit ilustru prin rolurile interpretate în producţii … germane ! Înainte de a fi actor Pierre Brice a fost soldat în armata franceză,luptînd pe fronturile din Indochina şi Alger.

Debutează în 1958, cu ‘Trişorii’ (regia Marcel Carne, cu Jean Paul Belmondo), pentru ca patru ani mai tîrziu să debuteze străculit într-un rol devenit legendă : Winnetou. O serie de 11 filme, văzute de publicul român la vremea respectivă (anii 1962 – 1968), revăzute chiar, care ar putea fi programate.

Partener serios în seria Winnetou I-a fost Lex Barker (1919 – 1973), un alt rol de compoziţie excelent făcut, ‘Old Shatterhand’. Amîndoi pot fi numiţi pe drept cuvînt, Mesageri ai Păcii în lume ! Chiar şi pe pămînt american şi în luptă cu diferite triburi de indieni – comancheros, mescaleros, kiowa, ponka, sioux, pawnee, jikarias – mesajul lăsat a fost cel al liniştii, toleranţei, eliminării tuturor graniţelor de culoare, sex sau vîrstă, a celor religioase, pacea între albi şi indieni primînd în toate acţiunile lor.

Din acest iulie 2015, sîntem mai săraci spiritual. Rămîn filmele, interpretările, bucuria revederii fiecărei pelicule în parte.

Demostene ŞOFRON

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.