Festival ClujShorts 2018. 47 de scurtmetraje în competiţia pentru Trofeul ClujShorts !

23 – 29 aprilie * cinematograf ‘Victoria’

ClujShorts – organizator Asociaţia Persona; director artistic Rareş Stoica – a devenit, afirmaţia are acoperire totală, unul dintre cele mai însemnate evenimente cinematografice din Cluj-Napoca. Festivalul reflectă tendinţele estetice din domeniu la nivel internaţional, dar şi noi structuri narative. Scurtmetrajul este cea mai deschisă, experimentală, îndrăzneaţă, abstractă şi reactivă formă de artă cinematografică. Dintotdeauna a fost o sursă de înnoire a filmului, un mediu de experimentare, unde se formează noile limbaje filmice, dar şi carierele celor mai mulţi regizori. Cea de a VI – a ediţie a festivalului prezintă şi o varietate de scurtmetraje, de la drame la comedii, animaţii, până la filme experimentale.

Ediţia 2018 dacă e să o privim strict statistic, a însemnat 1001 filme trimise, 160 de filme alese, 47 filme de scurtmetraj intrate în competiţia oficială pentru Trofeul ClujShorts.

România este prezentă în competiţia oficială cu două pelicule, Written/Unwritten (regia Adrian Silişteanu) şi 2.60lei (regia Camelia Popa), asupra cărora m-am oprit într-o prezentare anterioară. În plus însă, România mai este prezentă între cele 160 de filme cu Lucica (regia Dani Sărăcuţ), respectiv Refractara (regia Ioana Trifu).

Ce aduce nou 2018 ? Aduce nou concursul de afişe pentru adolescenţi (23 – 29 aprilie), aduce o secţiune interesantă, ClujShorts – Out and Loud (20 – 23 aprilie, Casino), activităţi recreative în aer liber, toate organizate în Parcul central..

Din totalul de 160 de filme, reiau ideea pentru a aminti premiile puse în joc, un număr de 47 de filme au fost selectate pentru Competiţia Oficială. Acestea, pe lângă premiile enumerate mai sus, intră în competiţia pentru: Trofeul ClujShorts, cel mai bun film studenţesc, cea mai bună animaţie, cel mai bun documentar, premiul pentru cea mai bună regie, cea mai bună imagine, cel mai bun montaj, cel mai bun scenariu, premiul juriului si cel mai bun film românesc.

Juriul ediţie 2018 este alcătuit din Ioan Pop Curşeu/preşedinte, Koos Feri şi Xantus Gabor, juriu care a avut onoarea de a oficia şi în alte ediţii festivaliere ClujShorts.

Să vedem cum arată programul pentru primele două zile…

Luni 23 aprilie, între orele 12. 00 şi 14. 50, Ziua Forţelor Terestre va fi sărbătorită alături de Divizia a 4 – a infanterie Gemina; în cadrul aniversării sunt prevăzute proiecţii de filme de scurtmetraj sub titlul About Peace, War and the Soldier/Despre Pace, Război şi Soldaţi.

Marţi 24 aprilie, de la orele 17. 00 şi 19. 00, este programată vizionarea filmelor câştigătoare în anul 2017; proiecţiile au loc la cinematograful ‘Victoria’.

Şi tot marţi 24 aprilie, 18. 00 oră de început, Atelier Cafe (Memorandumului 9) sunteţi invitaţi la întâlnirea cu regizoarea Sophie Linnenbaum, invitata Centrului Cultural German din Cluj – Napoca. Linnenbaum este una dintre cele mai promiţătoare tinere talente pe scena cinematografică germană. Două dintre filmele ei, PIX (Premiul German pentru Scurtmetraj 2017), respectiv Monday – A German Love Story se află în competiţia ClujShorts. Aş vrea să menţionez şi faptul că Linnenbaum a avut producţii selecţionate în festivaluri de referinţă cum sunt Berlin şi Cannes!

Demostene ŞOFRON

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.