FCSB – CFR 1-0! Feroviarii au pierdut încă un meci, într-un play-off catastrofal!

CFR Cluj a pierdut, duminică seara, la București, cu FCSB, scor 0-1, și a ieșit și matematic din cursa pentru un nou titlu de campioană a României. Echipa din Gruia are un parcurs dezastruos în play-off-ul din acest sezon, cu o singură victorie în cele opt meciuri disputate până în prezent!

Au lipsit din formația de start a echipei din Cluj la meciul de la București: Manea, accidentat, Yuri, Bîrligea și Janga, în locul căruia a fost preferat Yeboah. Fică a fost introdus din nou ca titular în echipa lui Dan Petrescu, suspendat pentru acest meci după cele patru cartonașe galbene încasate în play-off.

FCSB: Târnovanu – Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic – Ov. Popescu, Șut, Olaru – Cordea, Miculescu, Coman
CFR: Scuffet – Braun, Kolinger, A. Burcă, Camora – Boateng, Muhar, Cvek – Fică, Yeboah, Krasniqi

Peste 42.000 de spectatori au venit la Arena Națională pentru a asista la acest meci! Prima ocazie a meciului aparține celor de la CFR, în min.6: centrare bună a lui Fică în careu, dar Cvek a reluat dintr-o bucată peste poarta lui Târnovanu. Cordea șutează mult pe lângă poarta feroviarilor, în min.9. Krasniqi lovește total greșit balonul, în min.11, dintr-o poziție bună de finalizare. Ovidiu Popescu nu prinde cadrul porții după un șut trimis din marginea careului de 16 m, în min.17. Același jucător trimite în înaltul peluzei din mijlocul careului, în min.23. Șut slab trimis de Miculescu, în min.31, reținut de Scuffet. Cea mai mare ocazie a meciului este ratată de Coman, după o lovitură de cap, scoasă excelent de Scuffet, dar arbitrul Colțescu a fluierat fault în atac. Dublă schimbare la CFR Cluj, în min.42: au ieșit, accidentați, Braun și Krasniqi, au intrat Peteleu și Petrilă. Doi jucători importanți pierduți de feroviari! Joc extrem de fragmentat și plin de durități pe Arena Națională! Șase minute suplimentare pentru prima repriză. Egalitate, 0-0, la pauză.

Fică, min.46, trimite primul șut spre poartă al reprizei secunde, dar balonul s-a scurs pe lângă bara porții gazdelor. GOL FCSB! Florinel Coman i-a depășit în viteză pe fundașii centrali ai CFR-ului, în min.49, și a înscris în poarta goală, după ce a scăpat pe drum și de portarul Scuffet ieșit în întâmpinare! 1-0! Ocazie bună de egalare pentru CCFR, în min.60, la lovitura cu capul a lui Cvek, dar balonul a trecut milimetric pe lângă poarta lui Târnovanu. Min.61: Dublă schimbare la CFR: au intrat Janga și Bîrligea, au ieșit Muhar și Yeboah. Ocazie uriașă de gol pentru CFR, în min.70: mingea deviată din șutul trimis de Cvek lovește transversala porții FCSB-ului! Intră și Maglica, în min.86, înlocuindu-l pe Fică.

În urma acestui rezultat, CFR mai speră doar la ocuparea celui de-al treilea loc de pe podiumul SuperLigii și pentru o prezență în ediția următoare a Conference League, bătălia pentru titlu ducându-se între Farul Constanța și FCSB.

Etapa următoare, CFR va juca, în deplasare, cu Sepsi, pe 20 mai, în timp ce Farul va juca, acasă, cu FCSB, în 21 mai.