Elevi clujeni legitimați la Clubul Sportiv SPORTING – locurile I și II la cel mai mare turneu internațional de fotbal, DANA CUP

Elevii clujeni legitimați la Clubul Sportiv SPORTING Cluj-Napoca au câștigat locurile I și II, la la cel mai mare turneu internațional de fotbal, DANA CUP, desfășurat în perioada 24-29 iulie 2023, în Hjorring, Danemarca (ediția a 40-a, ediție aniversară).

Turneul a reunit un număr de 1.114 echipe participante din întreaga lume, fiind prezenți 8.932 de jucători, pe 19 categorii de vârsta și a constat în desfășurarea a 2.822 meciuri disputate fizic, pe întreaga durată a turneului, la toate categoriile de vârstă.

Echipa de juniori a Clubului Sporting, U 12, copiii născuți în 2011, a reușit marea performanța de a câștiga Locul 1 din 50 de echipe participante la această categorie de vârstă. Moldovan Andrei căpitanul echipei a fost desemnat și cel mai bun jucător al turneului.

• Pieta’ Hotspurs FC – C.S. Sporting Cluj 0-4
De asemenea, echipa U 14, copiii născuți în 2009, a câștigat locul II, din 146 de echipe participante la această categorie de vârstă, disputând finala mare contra echipei din U.S.A. Dallas Texans.
• C.S. Sporting Cluj – Dallas Texans FC 0-3

Antrenori: Paul Oltean, Andrei Siecoban, Alin Bărăian.

„A fost o mândrie pentru noi ca, în cadrul acestei competiții valoroase, imnul național să fie intonat în fața a mii de spectatori din întreaga lume, iar această performanță să o putem aduce la Cluj-Napoca” – declară Paul Oltean, președinte Club Sporting Cluj.