Edilii gherleni respectă personalităţile oraşului

Numai cuvinte de laudă la adresa Primăriei municipiului Gherla, care ştie să aprecieze valorile religioase, culturale şi istorice ale urbei.

Vechiul Armenopolis nu a dus lipsă niciodată de oameni de seamă, cu care locuitorii oraşului transilvan s-au mîndrit totdeauna. Un exemplu concret în această privinţă este cardinalul Iuliu Hossu, despre care nu de mult s-a organizat chiar şi un reuşit simpozion. Acum a venit o nouă iniţiativă a bisericii greco-catolice din Gherla, de a da numele Iuliu Hossu Liceului Teoretic „Ana Ipătescu” din localitate. Avînd în vedere că şcoala este revendicată de greco-catolici, proprietarii clădirii, conducerea unităţii de învăţămînt este de acord cu această schimbare de denumire. Ar fi o recunoaştere a rolului cultului greco-catolic în dezvoltarea învăţămîntului local, cîndva deosebit de prosper (chiar a fost comparat cu Blajul!).

Sperăm ca propunerea bisericii greco-catolice să prindă contur, măcar la începutul anului şcolar 2012-2013. Cardinalul Iuliu Hossu, memoria domniei sale, merită din plin acest pas important în domeniul cinstirii personalităţii sale.

SZ.Cs.

 

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.