Dublă pentru Alpar Meszaros

Ciuca bătăilor în seria a 10-a până în urmă cu două etape, în mandatul lui M. Bolba, Someșul Dej a bifat, în weekend, a doua victorie consecutivă sub bagheta magică a lui Alpar Meszaros. Dejenii și-au valorificat avantajul terenului propriu și au dispus de Progresul Șomcuta Mare cu 2-0, prin golurile marcate de Mihai Maxin și Ionuț Dobre, în minutele 58 și 80. Ultimul a transformat impecabil o lovitură liberă din afara careului.  Partida s-a jucat la Vad. În prima repriză, oaspeții au avut o bară, prin Balmoș, care a luat la țintă transversala porții apărată de Szekely. Oaspeții au încheiat meciul în efectiv incomplet, după eliminarea lui Revesz, care și-a lovit cu cotul un adversar și a primit direct cartonașul roșu. Progresul a mai avut o bară în prelungirile jocului, prin Bușică, dar zarurile erau deja aruncate. Someșul Dej a evoluat în formula: Szekely – Valea, Costin, Toma, Plăian, Butta, Buga, Rus, Colța, Maxin, Brumă. În aceeași serie, SCM Zalău și Sportul Șimleul Silvaniei au oferit o partidă cu șase goluri, din care cinci s-au marcat numai în prima repriză. Gazdele s-au impus cu 4-2, iar Sebastian Culda a reușit dubla.