Deficitul bugetar a ajuns la 6,3 miliarde lei

Ministerul Finanțelor Publice a anunţat că execuția bugetului general consolidat s-a încheiat, în primul semestru, cu un deficit de 6,3 miliarde lei, respectiv 0,77% din PIB, față de deficitul de 3,9 miliarde lei, respectiv 0,51% din PIB, înregistratîn aceeași perioadă din 2016.

Veniturile bugetului general consolidat s-au majorat cu 8,2%, la 117,2 miliarde lei, reprezentând 14,4% din PIB, în timp ce cheltuielile au crescut cu 10%, la 123,5 miliarde lei. Creșteri s-au înregistrat la încasările din contribuțiile sociale (cu 16,1%), din impozitul pe salarii și venit (cu 11,5%) și din venituri din capital (cu 14,2%). Încasările din impozite și taxe pe proprietate au scăzut cu 5,2% față de perioada similară din 2016, fiind determinată şi de eliminarea de la 1 ianuarie 2017 a impozitului pe construcții speciale.

Încasările din alte impozite și taxe pe bunuri și servicii s-au majorat cu 62,1%, dar veniturile din TVA au scăzut cu 4,3% față de primele șase luni din 2016, şi din cauza reducerii, din februarie 2017, a cotei standard de TVA, de la 20% la 19%. Mai mici au fost și încasările din accize, cu 7,6%, fiind influențate de reducerea nivelului acestora pentru unele produse energetice începând cu 1 ianuarie 2017. Sumele de la Uniunea Europeană în contul plăților efectuate au fost de 5,6 miliarde lei.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.