De utilaje de deszăpezire nici comunele nu duc lipsă

La noi încă nu au sosit ninsoruile abundente, dar cînd vor veni, pe Cîmpie, cel puţin, administraţia locală din Geaca poate asigura prin forţe proprii curăţirea drumurilor comunale, dispunînd de două utilaje de deszăpezire. La fel şi în localitatea Bonţida, unde edilii au în dotare astfel de maşini, aşa că nu trebuie să apeleze la Regia Judeţeană de Drumuri în situaţii extreme.

În curtea Primăriei comunei Iclod am văzut recent un buldoexcavator nou-nouţ, care poate fi folosit mai mult la diferite investiţii planificate în domeniul edilitar. La Sic Primăria dispune de două autobuldozere, folosite la curăţirea zăpezii de pe străzile comunei.

În multe localităţi din mediul rural lupta cu zăpada decurge cu sprijinul Regiei Judeţene de Drumuri. Astfel, primăriile din comunele Iclod şi Mintiu Gherlii au încheiat contracte cu regia amintită şi în caz de nevoie utilajele şi maşinile lor iau în primire carosabilul de pe raza lor.

Ca să evite situaţiile neplăcute din sudul ţării, administraţiile locale din împrejurimile municipiului Gherla au luat din timp măsurile organizatorice în vederea curăţirii zăpezii pe drumurile de ţară, pe agenda de lucru a consilierilor din comune figurînd, zilele trecute, şi această problemă de sezon. Deocamdată la noi doar frigul mai crează probleme la sate.

SZ.Cs.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.