De prea mult bine

Radu VIDA

radu vidaExcluzîndu-i pe extremiştii de dreapta sau stînga, care nu-i suportă nici pe conaţionalii lor, lumea occidentală trăieşte într-o dulce şi mult prea roză imagine asupra noii năvăliri din Europa.

În Germania, bunăoară, lumea nu-şi bate capul cu migranţii, refugiaţii de nici un fel. N-au timp. Şi chef. Nu vor şi nu aud de ce şi cum în lumea largă. Cetăţenii de aici au cu totul şi cu totul alte preocupări.

Muncesc. Şi trăiesc.
Cuibărite printre nebuniile de culori ale toamnei, micile şi marile localităţi rămîn cu totul desprinse de realităţile invadatorilor. Care, deocamdată, îşi caută noua identitate în înghesuiala taberelor de refugiaţi. Departe de lumea bună a împlinirilor, a satisfacţiei unei vieţi îndestulătoare. Fără mari seisme, neamţul de rînd are păreri diferite despre acest nedorit eveniment, care s-a abătut asupra Continentului. Cei mai mulţi stau în cochiliile lor şi nu se pronunţă „din lipsă de informaţie”. Alţii, buni creştini sau imigranţi la rîndul lor din fostele ţări comuniste, se arată mai mult decît îngăduitori. Şi susţin demersurile cancelarului Angela Merkel în invitarea mingranţilor la o viaţă mai bună. Motivul? Unul singur: deocamdatdă, această nouă „cucerire” nu-i afectează. Deloc.

Presa informează superficial despre aceste evenimente. Iar ştirile despre intrările zilnice, cu toate controalele de la graniţe, nu sînt deloc alarmiste. Cifre de 10.000 de sirieni, afgani sau irakieni sînt pronunţate aşa, din întîmplare. Iar comentariile lipsesc cu desăvîrşire. Iar ştirile agenţiilor de presă sînt ignorate de televiziuni. DPA a anunţat că poliţia germană este exasperată de violenţele din taberele de refugiaţi „Se grupează pe etnii, religii sau structuri de clan şi atacă”. S-au raportat violuri, abuzuri asupra copiilor, dar presa şi, în special, televiziunile au „voalat” ştirea.

Un jurlanist, Jurgen Todenhofer, s-a infiltrat între jihadiştii din Irak. I-a ascultat, i-a „tras de limbă” şi a scris o carte. Dar cine citeşte asemenea cărţi? Violenţa este repudiată într-o societate în care totul merge bine. Şi, sincer, neamţul e mai îngrijorat de consecinţele „Scandalului Volkswagen”, decît de cei cîţiva musulmani, acolo! Al-Jazira a transmis un interviu cu un jihadist, prins de reprezentanţii Statului Islamic. Omul spunea că a aderat voluntar la SI, ” pentru 300 de dolari pe lună”. „Şi pentru a nu fi ucis, desigur”, a adăugat el. „Islamul va cuceri Europa în curînd. Legile Coranului se vor aplica peste tot”, spunea el. Şi în continuare: „Creştinii trebuie să se convertească la islam sau să plătească pentru a sta în Statul Islamic. Altfel vor fi ucişi”.

Credeţi că s-a agitat cineva? Sau a analizat? Nici vorbă. Lumea, politicieni sau simpli cetăţeni, mai bogaţi sau mai săraci, şi-au văzut pe mai departe de treburi, savurînd o bere de „fest” (sînt nenumărate zaiafeturi în această perioadă, în toată Germania) şi s-au bucurat de traiul bun şi culorile anotimpului.
Cu cea mai mare seninătate!

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.