Cum văd parlamentarii clujeni ai USL varianta demisiei în bloc

Mai mulţi parlamentari liberali şi-au redactat demisiile din Parlament şi i le-au predat preşedintelui Crin Antonescu, în cadrul unei şedinţe informale. Majoritatea celor prezenţi şi-au manifestat acordul cu ideea demisiei. Decizia liberalilor a venit după ce, în prima parte a zilei, reprezentanţii USL nu s-au pus de acord în privinţa strategiei pe care o vor urma pentru a-şi îndeplini obiectivul ‘’alegeri anticipate”. Ideea demisiei nu este agreată de social-democraţi, care propun fie grevă parlamentară, fie manibestaţii de stradă.
Făclia de Cluj a stat de vorbă cu parlamentarii clujeni ai USL, pentru a vedea care este poziţia lor vizavi de soluţia demisiei.
Senatorul PSD Alexandru Cordoş susţine că nu respinge ideea de a demisiona din Parlament, precizînd însă că mai întîi acest lucru trebuie analizat foarte bine, pentru a se vedea dacă acest demers va duce la atingerea celor trei obiective ale USL:  schimbarea guvernului, demisia preşedintelui Băsescu şi alegeri anticipate. ‘’Demisia poate fi o soluţie, însă trebuie analizată, pentru că parlamentarii Puterii ar putea să-şi continue activitatea ca şi cum nu s-ar fi întîmplat nimic. Eu nu mă opun demisiei, dar trebuie văzut dacă acest lucru va duce la schimbarea guvernului, la demisia preşedintelui Băsescu şi la alegeri anticipate’’, a spus Cordoş. El a subliniat că oamenii din stradă au cerut demisia preşedintelui Traian Băsescu şi alegeri parlamentare anticipate, precizînd că rămîne să se analizeze exact cum se pot atinge acest obiective. ‘’Acum, modul în care vom face acest lucru îl vom vedea. S-a stabilit că vom vedea în aceste zile care va fi reacţia guvernului. Una dintre formele de protest poate fi demisia în bloc a parlamentarilor, iar noi vom fi primii care vom face acest lucru, pentru că considerăm că am putea scurta toate procedurile parlamentare şi vom putea demara procedura alegerilor anticipate. Nu sîntem de acord cu comasarea alegerilor şi dorim să facem alegeri locale în vară şi anticipate cît se poare de repede. Avem acum un Parlament ilegitim, în care majoritatea a fost modificată conjunctural, şi avem, pe de altă parte, un guvern incapabil să ia măsuri pentru ca oamenii să se întoarcă la activitatea de zi cu zi şi România să se întoarcă pe drumul bun. De aceea, demisia este una dintre alternative, poate fi şi greva parlamentară’’, a spus Cordoş.
La rîndul său, deputatul PSD Cornel Itu a spus că este convins că parlamentarii USL vor lua cea mai bună decizie. ‘’Astăzi, colegii de la PNL au luat individual o decizie de a demisiona din parlament. Este o treabă unilaterală. Vom analiza şi probabil prima formă de manifestare va fi greva parlamentară începînd cu 1 februarie. Dacă vom recurge la acest get, nu o să ne luăm indeminzaţiile şi nu o să participăm la şedinţele din Parlament, pentru că am fost umiliţi cu furturi de voturi, cu asumarea guvernului şi cu ordonanţele de urgenţă. Practic, Parlamentul nu a funcţionat corespunzător şi cred că trebuie să dăm un semnal cei din USL. Semnalul va fi după o discuţie pertinentă în grupurile parlamentare ale PSD-ului şi cred că la momentul oportun vom lua decizia cea mai adecvată pentru ţară şi pentru democraţie’’, a spus Itu. El consideră că în contextul politic şi social actual demisia parlamentarilor USL ar putea duce la o criză politică deosebită. ‘’Eu văd ca o soluţie demisia preşedintelui Traian Băsescu, a Parlamentului şi alegeri anticipate’’, a arătat Itu.
Deputatul independent Mircia Giurgiu a spus că este de acord cu demisia, dar numai în cazul în care gestul său va influenţa cvorumul.

C. PURIŞ

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.