Cum comentează politicienii clujeni reacţia Ecaterinei Andronescu

Senatorul Ecaterina Andronescu a solicitat, marţi, liderului PSD, Liviu Dragnea, să facă un pas în spate „pentru binele României şi al PSD”, precizând că partidul trebuie să vină în cel mai scurt timp „cu un prim-ministru şi un guvern PSD de super profesionişti”. „Este momentul să ne trezim şi să luăm în serios responsabilitatea majoră pe care ne-a încredinţat-o poporul: să guvernăm ţara. Dar, pentru a atinge acest obiectiv, noi, cei din PSD, trebuie să facem urgent două lucruri: 1. Să venim în cel mai scurt timp cu un prim-ministru şi un guvern PSD de super profesionişti şi să guvernăm ţara, iar partidul are suficienţi specialişti pentru un asemenea guvern. 2. Pentru binele României şi pentru binele PSD, preşedintele partidului trebuie să facă un pas în spate, să dea dovadă de responsabilitate şi maturitate şi să facă un act de mare curaj şi demnitate politică şi să se retragă din fruntea partidului. Motivele sunt suficiente, le ştim cu toţii şi nu le voi expune acum. Dacă lucrurile acestea nu se vor întâmpla acum, urgent, vom pierde guvernarea, iar noi ca partid vom ajunge la dezastru”, a scris Andronescu pe pagina sa de socializare. În acest context. ziarul Făclia de Cluj a încercat să afle cum comentează liderii principalelor formaţiuni politice clujene reacţia fostului vicepreşedinte PSD şi fost ministru al Educaţiei.
Liderul PSD Cluj, Horia Nasra se arată surprins de declaraţiile Ecaterinei Andronescu, precizând că îi este greu să înţeleagă solicitarea demisiei unui Guvern care a adus o creştere cu 14 la sută a salariului mediu în prima jumătate a anului curent. „M-au surprins declaraţiile doamnei Andronescu, apropiate de cele ale lui Klaus Iohannis date cu o zi înainte. Mă aşteptam să aibă o poziţie similară cu a fostului premier Adrian Năstase, cel mai bun prim-ministrul post-revoluţionar, coleg de generaţie de altfel cu dumneaei, care constata faptul că dl. Iohannis „încă nu a terminat de citit manualul de utilizare a funcţiei prezidenţiale”. De asemenea, îmi este greu să înţeleg solicitarea demisiei unui Guvern care a adus o creştere de 14% a salariului mediu în prima jumătate a anului curent, a determinat înfiinţarea a aproape 90 000 de noi locuri de muncă şi a adus şomajul la cea mai scăzută cotă istorică. Obsesia lui Iohannis pentru Liviu Dragnea este o pierdere de timp. Mai degrabă important este atât pentru bugetari cât şi pentru mediul de afaceri, anunţul Eurostat (organism al Comisiei Europene), conform căruia, România are cea mai mare creştere economică trimestrială din Uniunea Europeană. Pălăvrageala lui Iohannis şi jocul de-a cerutului demisiei nu produce nimic. Avem responsabilitatea de a duce guvernarea până la final de mandat şi răspundem doar în faţa românilor, colegilor noştri primari, consilierilor locali, nu domnului Iohannis!”, afirmă deputatul Horia Nasra.
Şeful liberalilor clujeni, eurodeputatul Daniel Buda, susţine că radiografia făcută de senatorul PSD Ecaterina Andronescu vis-a-vis de pericolul pe care Liviu Dragnea îl reprezintă pentru România este pe cât de reală pe atât de dureroasă. „Nu am împărtăşit niciodată aceleaşi opinii şi crezuri cu doamna Ecaterina Andronescu însă, astăzi, nu pot să nu îi dau dreptate: Liviu Dragnea trebuie să demisioneze din toate funcţiile publice! Radiografia făcută astăzi de senatorul PSD şi fost ministru al Educaţiei, doamna Ecaterina Andronescu, vis-a-vis de pericolul pe care Liviu Dragnea îl reprezintă pentru România este pe cât de reală pe atât de dureroasă. Doamna Andronescu a demonstrat astăzi că este mult mai “bărbată” decât mulţi bărbaţi din PSD care, pe la uşi şi pe la colţuri, se leapădă de Dragnea dar nu au curajul să o facă sau să o spună şi public. Dar poate, reacţia doamnei Andronescu, le va da un imbold. Cine ştie!?
Este limpede însă că după reacţiile sutelor de mii de români, ale preşedintelui României, ale partidelor din opoziţie, ale ambasadelor sau ale instituţiilor europene care, din păcate nu l-au clintit pe Liviu Dragnea din planul său diabolic de a pune cruce peste România, buboiul să se spargă, în cele din urmă, fix din interiorul partidului.
Aşa este, doamna Andronescu! Guvernul PSD-ALDE nu vă reprezintă nici pe dumneavoastră, nici pe români şi nici pe România! Asta o ştim de mai bine de un an şi jumătate”, afirmă Daniel Buda. Liberalul clujean spune însă că singura soluţie pentru înlăturarea Guvernului PSD+ALDE stă, în cele din urmă, tot în mâinile celor care l-au girat. „Rămâne să vedem dacă vor avea curaj şi demnitate colegii dumneavoastră să facă ceva în acest sens pentru că, nu-i aşa, cu o floare nu se face primăvară!”, a conchis Buda.

Itu: „No comment”
Deputatul PSD, Cornel Itu, consideră că solicitarea senatorului social-democrat, Ecaterina Andronescu, privind demisia preşeditelui partidului de guvernământ, Liviu Dragnea, precum şi a Executivului condus de Viorica Dăncilă trebuiau şi trebuie discutate în cadrul forurilor superioare de conducere ale partidului, nu în spaţiul public. „Nu doresc să comentez afirmaţiile doamnei Andronescu. Toate aceste probleme trebuie discutate în Consiliul Naţional sau în cadrul Comitetului Executiv PSD, precum şi în grupurile parlamentare ale partidului”, a declarat Itu, la solicitarea ziarului „Făclia”.
Amintim că Senatorul PSD Ecaterina Andronescu a solicitat, marţi, prin intermediul paginii sale de socializare, liderului formaţiunii, Liviu Dragnea, să facă un pas în spate „pentru binele României şi al PSD”, precizând că partidul trebuie să vină în cel mai scurt timp „cu un prim-ministru şi un guvern PSD de super profesionişti”.

 

Adriana STUPAR
Cosmin PURIŞ

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.