CSO Voluntari a redus scorul în semifinala cu „U” BT Cluj

„U” Banca Transilvania Cluj și CSO Voluntari au reluat, luni seară, seria în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculine, cu deținătoarea Cupei României gazdă. După ce clujenii și-au valorificat avantajul terenului propriu în ambele dispute, ilfovenii au redus din diferență în meciul al treilea, disputat luni, prelungind astfel suspansul.

Gruparea ilfoveană s-a impus cu scorul de 100-95, astfel că formațiile se vor reîntâlni și miercuri, tot la Sala Gabriela Szabo, în meciul al patrulea, sperând să fie și ultimul al acestei serii, ceea ce înseamnă că mizăm pe un succes al echipei lui Mihai Silvășan. În caz contrar, semifinala se prelungește și întră într-un meci decisiv, care ar urma să se joace la Cluj. Revenind la meciul al treilea, CSO Voluntari a condus cu 26-22 la finalul primului sfert, însă Nandor Kuti și Patrick Richard au sunat trezirea în actul secund. Drept urmare, la pauză tabela indica egalitate, scor 44-44, presiunea căzând pe umerii amfitrionilor. În repriza secundă, Universitatea a condus în primele cinci minute, dar Voluntariul a avut în Anthony Hickey un jucător în zi de grație, care a găsit soluții pentru echipa sa. Fundașul a punctat pentru 61-57, apoi combatantele au mers cap la cap. Matt McCarthy și-a dus colegii la 80-73 și ulterior la 86-78, moment în care Mihai Silvășan a cerut time-out. Universitatea s-a apropiat la un punct, 91-90, după coșul lui Guzman, dar Voluntariul a gestionat mai bine finalul și a obținut victoria care o menține în cărți pentru finală. ”A fost un meci foarte complicat pentru noi, ei au avut doi jucători în zi de grație. Evident, nu poți câștiga un meci atunci când primești 100 de puncte. Ofensiv am înscris 95 de puncte, ceea ce este bine, însă apărarea a lăsat mult de dorit. Pentru meciul de miecuri trebuie să corectăm anumite aspecte în apărare, știam că nu vor ceda. Știam că nu vom veni doar la plimbare la București. Din păcate nu am reușit să ne montăm așa cum trebuie, deci rămânem și pentru meciul de miercuri, în care sperăm să ne schimbăm atitudinea și apărarea în primul rând”, a declarat Mihai Silvășan pe site-ul oficial al echipei clujene.