Craiova – CFR Cluj 1-0! Echipa din Gruia a strâns doar două puncte în ultimele patru meciuri!

Universitatea Craiova a învins-o dramatic pe CFR Cluj cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă seara, în Bănie, în derby-ul etapei a 18-a a Superligii de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost marcat de atacantul Elvir Koljic (90), introdus după pauză. Bosniacul nu mai marcase în Superligă din aprilie.

Universitatea a dominat jocul, dar CFR a avut ocaziile mai mare, între care două bare ale grecului Panagiotis Tachtsidis (45, 65).

Jovan Markovic (Universitatea) a bifat meciul cu numărul 100 în Superligă.

Fostul internaţional Mihăiţă Pleşan a dat lovitura de start a partidei.

Universitatea a câştigat toate cele trei meciuri sub comanda bulgarului Ivailo Petev.

CFR a ajuns la patru etape consecutive fără victorie, două egaluri şi două eşecuri.

În tur, scorul a fost egal, 1-1.

Mandorlini: ”Fotbalul nu este întotdeauna corect”

„Ăsta e fotbalul. Jucătorii au fost dărâmaţi. Noi am fi meritat să câştigăm. Ei au marcat, iar noi nu, atât de simplu este. Fotbalul este foarte simplu. Cine marchează, acela câştigă. Mergem acasă şi vedem. Toţi jucătorii noştri au fost foarte buni. A fost meciul pe care l-am pregătit noi, dar fotbalul nu este întotdeauna corect.

Cred că am dominat partida. Jucătorii mei au făcut un meci foarte bun. Trebuie să muncim mai mult. Am făcut multe lucuri bune, dar nu a fost suficient să câștigăm. Eu sunt mulțumit de cum s-a prezentat echipa, au fost multe lucruri pozitive.

M-am temut pentru Tachtsidis, a fost lovit în cap. Din fericire, nu s-a întâmplat nimic. Nu știu dacă merita roșu Screciu, noi suntem furioși pe rezultat, nu pe arbitraj, nu comentez.

Bîrligea nu m-a supărat, aveam schimbările programate, pentru că avem 3 meciuri într-o săptămână. Trebuie să ne recuperăm la nivel mental pentru meciul cu Rapid. Am acumulat un fel de energie negativă”, a declarat Andrea Mandorlini.

Pentru CFR Cluj urmează meciuol cu Rapid, decisiv pentru calificarea în sferturile Cupei României. Partida din Giulești are loc pe 6 decembrie, de la ora 19:00. Apoi, feroviarii vor juca, în Gruia, pe 10 decembrie, contra celor de la FCSB, în derby-ul SuperLigii.