Coronavirusul ţine cu Cîţu

Ce ţi-e dom’le şi cu politica asta. Ceea ce în urmă cu câteva zile părea o glumă bună sau proastă (în funcţie de preferinţe) are şanse adevărate să devină o realitate. Să ajungă Florin Cîţu prim-ministru nu mai pare chiar o aiureală, căci tot mai multe formaţiuni politice se declară dispuse să voteze un guvern condus de fostul ministru al Finanţelor, chiar dacă figura acestuia nu le este defel pe plac. Schimbarea asta de atitudine pare a avea loc datorită coronavirusului, a cărui apariţie ameninţătoare ar necesita măsuri de urgenţă ce pot fi luate doar de un guvern validat în Parlament. Nu ştiu de ce, dar mie tare mi-e teamă că politicienii noştri nu sunt chiar aşa de responsabili, şi că, de fapt, nu au chef de alegeri anticipate, aşa că, pentru a le evita, sunt dispuşi să-l suporte chiar şi pe Cîţu. Până la urmă, câteva salarii de parlamentar în plus nu strică nimănui, nu-i aşa? Mă rog, oricum ar fi, în ultimele zile mai toate partidele s-au înghesuit în a da de înţeles că finanţistul liberalilor ar putea ajunge la conducere.
Pe la începutul săptămînii, deputatul USR Cătălin Drulă a făcut un apel către toate formaţiunile politice pentru încetarea crizei şi nu a exclus ca parlamentarii partidului său să voteze în favoarea unui cabinet Cîţu. Anterior, o poziţie asemănătoare avusese şi preşedintele USR, Dan Barna, care spunea că România are nevoie de un guvern cu puteri depline care să poată să gestioneze situaţia generată de răspândirea coronavirusului. Şi Pro România, prin vocea lui Victor Ponta, propunea partidelor zece măsuri imediate, printre care se numără un vot favorabil dat guvernului Cîţu. În ton cu Ponta, preşedintele Partidului Mişcarea Populară, Eugen Tomac a declarat că există şanse bune ca un guvernul Cîţu să treacă, deoarece formaţiunea sa crede că ţara trebuie să aibă un Guvern stabil cât mai rapid. Chiar şi ALDE a afirmat că prioritatea PNL nu trebuie să fie alegerile locale, ci învestirea unui guvern cu puteri depline, ceea ce înseamnă că formaţiunea lui Tăriceanu ar fi dispusă să voteze un guvern Cîţu.
Şansele lui Cîţu de a ajunge prim-ministru au fost confirmate şi de Alfred Simonis, şeful grupului PSD din Camera Deputaţilor, care a afirmat că mai multe partide, între care USR, PMP, minorităţi naţionale şi ALDE, au anunţat că vor vota la vedere Guvernul Cîţu. Se prea poate ca inclusiv social-democraţii să-l voteze pe Câţu, chiar dacă Simonis spune că, deocamdată, decizia partidului este doar de a asigura cvorumul necesar la vot, nu şi de a vota într-un fel sau altul. Însă, Simonis a mai afirmat că o decizie în acest sens va fi luată zilele următoare, aşa că nu ar fi de mirare ca pesediştii, în tentativa de a elimina un risc al anticipatelor, să-l susţină pe Cîţu şi ai lui.
Paradoxal sau nu, s-ar putea ca doar liberalii să nu-şi voteze guvernul propus, deoarece ei încă ţin cu dinţii de ideea anticipatelor. Dacă şi asta se va întâmpla, chiar am putea spune că le-am văzut pe toate, că doar de guvern demis de propriul partid am avut parte graţie PSD-ului.

Viorel DĂDULESCU

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.