Combinele mai mult stau decât lucrează

Avem una din cele mai capricioase veri din ultimii ani. Nu putem spune că nu avem căldură, dar, din păcate, ne confruntăm şi cu ploi zilnice, iar agricultorii sunt afectaţi de aceste condiţii. Ne găsim într-o perioadă când secerişul cerealelor păioase ar trebui finalizat, dar nu este chiar aşa. Am urmărit situaţia lucrărilor de sezon pe Valea Someşului Mic, iar de la Apahida până la Dej combinele mai mult stau din cauza precipitaţiilor zilnice. Din 1 iulie dacă au fost două zile când nu a plouat. Chiar dacă dimineaţa combinele au intrat în lanuri, nu s-a putut lucra mult, fiindcă a început ploaia. Ne-am oprit la marginea municipiului Dej, unde, pe terenurile aparţinând de „Agromec”, am găsit trei combine. După cum ne-a declarat administratorul societăţii, Traian Mureşan, suprafaţa cultivată cu orz şi grâu ocupă 40 hectare, dar până în prezent abia a fost recoltată producţia de pe zece hectare. Şi asta nu din cauza lipsei utilajelor şi maşinilor agricole („Agromec” este o firmă care repară astfel de utilaje), ci din cauza ploilor repetate. La mijlocul acestei săptămâni au fost condiţii mai bune pentru seceriş, dar după amiaza tot a plouat puţin, aşa că cele trei combine nu au putut fi folosite.

La „Agromec” se stă mai bine la recoltatul furajelor. Până la data documentării noastre au fost adunate peste 200 tone de lucernă, iar după 15 august încep şi însilozările.

SZ.Cs.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.