CNMT şi PPMT reclamă nereguli la recensămînt şi pregătesc acţiuni în instanţă

Partidul Popular Maghiar din Transilvania (PPMT) şi Consiliul Naţional al Maghiarilor din Transilvania (CNMT) au adresat o scrisoare deschisă premierului Emil Boc şi ministrului de Interne, Traian Igaş, prin care reclamă o serie de nereguli în privinţa derulării recensămîntului.

Preşedintele interimar al PPMT, Toro T. Tibor, a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă, că neregulile constatate pot influenţa şi denatura rezultatele recensămîntului şi că se gîndeşte şi la o acţiune în instanţă împotriva ministrului Administraţiei şi Internelor, comisiei naţionale de recensămînt, prefecturilor.

“”Putem să afirmăm că autorităţile au picat testul de bun organizator. Cea mai mare problemă a fost reacţia negativă faţă de observatori. Comisia naţională de recensămînt a limitat acreditările acestor observatori doar la perioada culegerii datelor. Avem dubii serioase faţă de corectitudinea acestui recensămînt””, a subliniat Toro T. Tibor.

Neregulile “”pot influenţa şi denatura rezultatele reale ale recensămîntului, influenţînd astfel în mod direct drepturile culturale şi lingvistice ale comunităţii maghiare din Transilvania””, se precizează şi în scrisoarea deschisă, semnată de Laszlo Tokes, preşedinte al CNMT şi vicepreşedinte al Parlamentului European.

Potrivit scrisorii deschise, în Cluj-Napoca, deşi cererea pentru obţinerea acreditării observatorilor a fost depusă în termen legal, aceasta ar fi fost eliberată doar după şapte zile de la începerea efectuării recensămîntului, adică cu patru zile înainte de încheierea acestuia. De asemenea, în scrisoarea lui Laszlo Tokes se reclamă faptul că în mai multe localităţi din Transilvania au existat probleme referitoare la “”modul de prezentare şi înregistrare a întrebărilor etno-culturale””, mulţi dintre recenzori fiind acuzaţi că au trecut peste întrebările privitoare la etnie, limbă maternă şi religie.

Laszlo Tokes mai spune în scrisoarea sa că au existat probleme şi în ceea ce priveşte înregistrarea persoanelor temporar absente sau referitor la instrumentele de scris cu care s-au completat formularelor, unele dintre acestea fiind stilouri cu gel care ar permite ştergerea fără urme a datelor completate sau modificarea lor.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.