Clujenii au ieşit din nou în stradă, în apărarea Laurei Codruţa Kovesi

Numeroşi clujeni au ieşit şi vineri seara în stradă pentru a protesta după ce Laura Codruţa Kovesi a fost audiată în calitate de suspect  într-un dosar de corupţie.

Protestul a început la ora 18,00 în Piaţa Unirii, când câteva sute de persoane s-au strâns pentru a-şi arăta susţinerea faţă de fosta şefă a DNA. Manifestanţii au scandat, printre altele: „Kovesi nu uita, Clujul e de partea ta”, „Codruţa te vom apăra”, „Uniţi salvăm toată România”, „Afară cu PSD din ţară”, „Noi nu vom fi conduşi de hoţi”, „PSD, ciuma roşie”, „DNA te vom apăra”, „Rezistăm, justiţia apărăm”. De asemenea, au purtat pancarte cu mai multe mesaje: „Susţinem LCK. Stop intimidării”, „Să se facă dreptate”, „Corupţia e unealta KGB, corupţii sunt trădători”.

Cu doar o săptămână înainte de audierile în Parlamentul European, Kovesi a fost pusă sub acuzare de secţia condusă de Adina Florea, Tudorel & Dragnea sunt disperaţi şi încearcă orice manevră posibilă”, s-a arătat pe pagina de Facebook a evenimentului.

Aproximativ 60 de persoane au ieşit în stradă, pentru Laura Codruţa Kovesi şi joi seară.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.