Clujeanul Marco Dulca a adus victoria Chindiei

În penultimul meci al etapei a 29-a, disputat luni, Chindia Târgoviște a dispus de FC Voluntari cu 1-0, printr-un gol marcat în prima repriză, în minutul 27, de clujeanul Marco Dulca, nimeni altul decât fiul fostul international român Cristi Dulca, în prezent selecționerul naționalei de senioare a României. Marco Dulca a bifat al doilea gol pentru Chindia, după cel cu FC Argeș, acesta fiind totodată al doilea în Liga 1. Cu această victorie, Chindia Târgoviște încă speră la play-off, de care o despart două puncte. Chindia înfruntă în ultima etapă a sezonului regulat pe FC Argeș, în deplasare, echipă care va evolua sigur în play-out. Chindia nu are altă variantă decât victoria, însă depinde și de rezultatele echipelor aflate pe locurile 5 și 6, FC Botoșani și Academica Clinceni, care în prezent cu 41 de puncte. Chindia este avantajată de rezultatele directe atât cu FC Botoșani (2-0 și 2-3), cât și cu Academica Clinceni (0-0 și 2-1). Așadar, calculele sunt simple: dacă Chindia se impune în Trivale, Academica și FC Botoșani sunt obligate să câștige la rândul lor. La egalitate de puncte între Academica și FC Botoșani, prima este avantajată de rezultatele directe (2-1 și 0-0). În ultima etapă din sezonul regulat, FC Botoșani joacă la Voluntari, iar Academica cu Dinamo, în deplasare. FCSB, CFR Cluj, CS Universitatea Craiova și Sepsi Sf. Gheorghe sunt sigure de prezența în play-off.