Clujeanul Adrian Șulcă, campion mondial de juniori

Adrian Sulca, al doilea din stanga

Sportivul român Adrian Şulcă, legitimat la UNiversitatea Cluj-CSM Cluj-Napoca, a cucerit medalia de aur la categoria 73 de kilograme, la Campionatele Mondiale de judo pentru juniori de la Olbia (Italia). Şulcă a intrat direct în turul secund şi s-a impus în faţa olandezului Koen Heg, în optimi a trecut de kazahul Daniar Şamşaev, în sferturi l-a învins pe italianul Luigi Centracchio, a câştigat semifinala cu cehul Daniel Pochop, pentru ca în finală să îl învingă pe turcul Umalt Demirel, prin ippon. Luna trecută, Şulcă a obținut medalia de aur la Campionatele Europene de la Luxemburg. El are în palmares şi medalia de aur la Jocurile Olimpice ale Tineretului din 2018, de la Buenos Aires. În cadrul aceleiași competiții de la Olbia, Florentina Ivănescu s-a clasat pe locul 7 la categoria 63 de kilograme. Românca a învins-o pe italianca Laura Lisciani în turul secund, a dispus în optimi de brazilianca Nauana Silva, dar a pierdut sfertul de finală că Melodie Turpin. Ivănescu a pierdut apoi şi în recalificări, în faţa unguroaicei Szofi Ozbas. La competiţie s-au înscris 493 de judoka din 72 de ţări, 285 la masculin şi 208 la feminin.