Clujeanca Cristina Laslo, cea mai bună marcatoare în meciul cu Olanda

Cu o singură victorie în șase partide și cinci înfrângeri, România a încheiat europeanul din Danemarca pe poziția a 12-a, aceasta fiind cea mai slabă clasare a „tricolorelor”  în istoria participărilor la cel mai important eveniment continental. În ultimul meci, contra campioanei mondiale en titre Olanda, România nu a contat pe vedeta Cristina Neagu, care a fost odihnită. În aceste condiții, echipa noastră a reprezentat o pradă ușoară pentru batave, care s-au impus la o diferență confortabilă. Cu șapte goluri, clujeanca Cristina Laslo a fost principala marcatoare a României în ultimul meci de la Campionatul European. Golgetera echipei noastre la turneul final rămâne Cristina Neagu, cu 27 de goluri, urmată de Lorena Ostase, cu 26 de reușite.

Naţionala României a încheiat în genunchi turneul final al Campionatului European de handbal feminine, desfășurat în Danemarca. „Tricolorele” au fost învinse de echipa Olandei, la Kolding, în ultimul meci din Grupa a II-a principală. Batavele s-au impus cu 35-24. România a încheiat turneul pe locul 12, cu o singură victorie, în prima fază a grupelor, şi cinci eşecuri (trei în grupa principală), aceasta fiind cea mai slabă clasare a sa la un Campionat European în 13 participări. Olanda, campioana mondială en titre, a dominat meciul de la un capăt la altul, câştigând la o diferenţă confortabilă, în condiţiile în care în echipa României nu a evoluat pivotul Lorena Ostase, cu o entorsă la genunchi, iar Cristina Neagu şi Denisa Dedu au fost odihnite. România a fost condusă cu 5-1, s-a apropiat la un singur gol, 6-7 (min. 15), dar Olanda a avut patru goluri avans la pauză, 16-12. În repriza secundă, România s-a apropiat la două goluri, 15-17 şi 16-18, dar apoi reprezentativa din Ţările de Jos s-a desprins în ultimele 20 de minute, încheind cu o victorie categorică, 35-24. România a avut nu mai puţin de 21 de mingi pierdute în acest meci, faţă de doar 7 ale adversarelor. Principala marcatoare a României a fost clujeanca Cristina Laslo, autoare a șapte goluri. Celelalte goluri ale învinselor au fost marcate de Anca Polocoşer 6, Nicoleta Dincă 2, Ana-Maria Ţicu 2, Eliza Buceschi 1, Sonia Seraficeanu 1, Ana Maria Iuganu 1, Ana-Maria Savu 1, Alexandra Dindiligan 1, Andreea Popa 1 și Laura Popa 1. În echipa Olandei a jucat și Martine Smeets, care activează în România, la CSM București. România a înregistrat la europeanul din Danemarca următoarele rezultate: 19-22 cu Germania, 28-24 cu Polonia, 20-28 cu Norvegia (în Grupa D), 20-25 cu Croaţia, 24-26 cu Ungaria şi 24-35 cu Olanda. În celelalte două meciuri din Grupa a II-a principală, Croația a învins Germania cu 23-20, după 12-12 la pauză, iar Norvegia a confirmat calculele hârtiei și a surclasat Ungaria, în fața căreia s-a impus cu 32-21, după 17-9 la pauză. Norvegia și Croația au ocupat primele două poziții, în această ordine, cu 10, respective 8 puncte, și au obținut biletele pentru semifinale, în vreme ce Olanda, campioana mondială în exercițiu, se va bate pentru locul cinci cu Rusia. Celelalte două semifinaliste sunt Franța și Danemarca. Să mai scriem că România este singura echipă care nu a acumulat nici un punct în meciurile din grupele principale. Partea pozitivă este că România nu a încasat cele mai multe goluri, ci Suedia. Vineri, 18 decembrie, sunt programate semifinalele. Franța înfruntă Croația, iar Norvegia se bate cu Danemarca într-un veritabil derby scandinav. La orizont se prefigurează o finală mare între Norvegia și Franța. Tot vineri are loc și meciul pentru locul cinci, între Olanda și Rusia. Semifinalele și finalele, precum și meciurile de clasament se vor juca la Herning. Golgetera România la acest european este Cristina Neagu, cu 27 de goluri, urmată de Lorena Ostase, cu 26 de goluri. În ciuda unui parcurs modest, România a avut în Denisa Dedu și Iulia Dumanska două din cele mai bune portărițe ale turneului.