Clujeanca Andrea Miklos, rezultat notabil la un concurs indoor

Atleta Andrea Miklos, născută la Cluj-Napoca, dar care în prezent evoluează sub culorile celor de la CSM București, s-a clasat pe locul al treilea în proba de 400 de metri, la reuniunea internaţională Indoor Track & Field de la Viena, care s-a desfășurat la finele săptămânii trecute. Miklos a fost cronometrată cu timpul de 52 sec 63/100, fiind devansată de olandezele Femke Bol şi Lieke Klaver. ”M-am simţit foarte bine. A fost prima cursă din 2021 şi sunt mulţumită de rezultat şi de cum m-am simţit în cursă. A fost un concurs puternic, cu sportivi care au şanse să-şi facă baremul pentru Campionatul European de sală sau cei care deja l-au îndeplinit”, a declarat Andrea Miklos. Atleta avea deja realizat baremul pentru Europenele de la Torun (Polonia), care este de 53 sec 75/100, iar la Viena l-a reconfirmat. Următorul concurs pentru Andrea Miklos va avea loc în perioada 5-6 februarie, la Bucureşti, la Campionatele Naţionale de sală. Colegul de club al acesteia, Robert Parge a câştigat proba de 400 de metri din localitatea franceză Mondeville, în apropiere de oraşul Caen. Parge (23 ani) a fost cronometrat cu timpul de 47 sec 87/100, la prima sa cursă din 2021. Pe locul secund s-a clasat congolezul Gilles Anthony Afoumba, podiumul fiind completat de irlandezul Luke Lennon-Ford. „Acest prim succes îmi dă încredere pentru competiţiile ce vor urma. A fost o atmosferă nemaipomenită, un concurs organizat ca la carte şi asta a contribuit la victoria mea. Am avut adversari mai puternici ca mine, însă a fost ziua mea. Ca obiective pentru următoarele competiţii mi-am propus realizare baremului pentru (Europenele de la) Torun (n.r. – 47 sec 60/100) şi, cu siguranţă, un Personal Best. Am foarte mare încredere în doamna profesoară Kanizsay Magdolna şi suntem siguri că vom ajunge departe!”, a declarat Parge. Următorul concurs pentru Robert Parge va fi Campionatul Naţional de sală de la Bucureşti, din perioada 5-6 februarie 2021.