Cine va fi noul Ahmadinejad al Iranului?

Las Provincias

Cu două luni înainte de alegerile prezidenţiale, Iranul pune în funcţiune maşinăria electorală în căutare de aspiranţi loiali ayatollahului Khamenei.

“Am făcut acest pas pentru a salva ţara şi a crea o relaţie constructivă cu restul lumii”, a spus Hassan Rohani, anunţînd că va candida la preşedinţia Republicii islamice. Fost negociator al dosarului nuclear iranian, Rohani este ultimul de pe o listă de 15 aspiranţi, care şi-au exprimat public intenţia de a participa la alegeri. El a pus accentul mai ales pe economie, care este marea preocupare a cetăţenilor după impactul puternic al sancţiunilor internaţionale, impuse din cauza programului atomic pe care îl dezvoltă Iranul .

Campania a început deja, deşi, din cei 15 candidaţi, vor participa la scrutin doar aspiranţii care trec de filtrul Consiliului gardienilor format din 12 clerici şi experţi în legile islamice, din care jumătate sînt aleşi de Liderul spiritual, ayatollahul Khamenei, şi cealaltă jumătate de Parlament. Comisia va decreta în luna mai numărul candidaţilor apţi – în general 3 sau 4 – să se prezinte în cursă. Se caută un înlocuitor pentru Ahmadinejad, căruia legea nu-i permite să candideze a treia oară consecutiv. El va părăsi preşedinţia după opt ani de mandat şi şi-a ales un succesor, Esfandiar Rahim Mashaei, considerat mîna sa dreaptă, o figură controversată pe care detractorii săi îl acuză că este direct vinovat de faptul că preşedintele s-a îndepărtat de liderul spiritual.

Lipsa de armonie dintre preşedinte şi Khamenei a divizat blocul ultraconservator şi a permis apariţia unui curent pe care mass-media iraniene l-au denumit “deviaţionist”, în faţa aşa-numiţilor “usulgaran” sau “principialişti”, loiali lui Khamenei. În lipsa reformiştilor, ai căror lideri se află în arest la domiciliu, această scindare internă în rîndul ultraconservatorilor rămîne o necunoscută ce trebuie descifrată.

La mitingul de prezentare a candidatului său, preşedintele ultraconservator a spus că ţara are nevoie de “reforme radicale”. Pe stadionul Azadi din Teheran, se pregăteşte deja un mare eveniment sub sloganul “Zendeh Bad Bahar” (Trăiască primăvara), un apel lansat Iranului de a se alătura celorlalte “primăveri” şi pentru un guvern “transparent”. După două mandate marcate de provocarea nucleară şi proasta gestionare economică, Ahmadinejad surprinde cu această propunere tardivă. Potrivit unui sondaj realizat de agenţia Isna, curentul lui Ahmadinejad este creditat cu 41,3% din voturi, urmat de reformişti cu 33% şi de loialişti cu 23,1%, care au obţinut o majoritate covîrşitoare la alegerile legislative din mai 2012.

Însă analistul Meir Javedanfar consideră că sondajul nu este relevant şi ceea ce contează este ca aspirantul “să-i fie absolut loial lui Khamenei”. De aceea, Consiliul va elimina candidaturile unor reformişti precum Khatami sau Rafsanjani şi chiar a numărului doi a lui Ahmadinejad, Mashaei. Nucleul dur al celor loiali este format din Gholam-Ali Haddad-Adel şi Ali Akbar Velayati, iar numele lor sînt cel mai des vehiculate pentru a ocupa fotoliul prezidenţial în următorii patru ani. Haddad-Adel, a cărui fiică este căsătorită cu Sayyed Mojtaba Hosseini Khamenei, fiul liderului spiritual şi posibil succesor al Liderului Suprem, a fost preşedinte al Parlamentului, iar numele lui figurează pe primele poziţii, alături de cel al lui Velayati, fost ministru de finanţe şi consilier pe probleme economice al ayatollahului Khamenei.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.