CFR, umilită pe Olimpico

CFR Cluj a fost învinsă de AS Roma cu scorul de 5-0 (3-0), joi seara, pe Stadio Olimpico din Roma, în etapa a treia a Grupei A a competiţiei de fotbal Europa League.

Cu o apărare improvizată din cauza absenţelor, campioana României a suferit cel mai drastic eşec al său din cupele europene, 0-4 cu Bayern Munchen în 2010, în Liga Campionilor.

AS Roma a profitat de problemele de lot ale clujenilor şi s-a impus prin golurile marcate de Henrih Mhitarian (1), Roger Ibanez (24), Borja Mayoral (34, 84) şi Pedro Rodriguez (89).

Practic meciul a început de la 1-0 pentru ”giallorossi”, Mhitarian, nemarcat, deschizând scorul după doar 57 de secunde, cu o lovitură de cap de la 7 metri, la centrarea lui Spinazzola.

CFR a încercat să dea o replică mai bună şi a avut câteva acţiuni notabile, dar Djokovic (6) a şutat pe lângă poartă, iar Pau Lopez s-a opus mingii şutate de Hoban (23).

AS Roma şi-a majorat avantajul în min. 24, după o fază similară cu cea din primul minut: de data aceasta Veretout a centrat din corner, iar Ibanez a reluat cu capul de la 7 metri. Gazdele s-au desprins în min. 34, când Bălgrădean a respins şutul lui Veretout, iar Bruno Peres l-a servit pe Borja Mayoral, care a marcat simplu.

Prima repriză s-a încheiat cu un şut expediat de Deac prin faţa porţii adverse (45).

CFR a evoluat ceva mai bine după pauză, dar nu a reuşit decât o posesie mai consistentă, fără a crea pericol la poarta lui Lopez.

Tot Roma a fost periculoasă, prin Borja Mayoral (66), care a şutat peste poartă din colţul careului mic.

CFR Cluj a avut două oportunităţi cu tânărul Carnat în prim-plan. În minutul 73, Carnat a reluat mingea în faţa porţii, dar nu a găsit pe nimeni la finalizare. În min. 78, Carnat a fost faultat de Pellegrini în careu, dar CFR nu a primit penalty-ul cuvenit.

Pe finalul partidei, Roma a reuşit să mai marcheze de două ori, surprinzând defensiva încropită a ardelenilor. Borja Mayoral (84) a reuşit dubla, cu un şut din careu, după o minge respinsă greşit de Manea, iar Pedro a marcat pe lângă Bălgrădean, după o ce a fost angajat bine de tânărul Milanese (89).

Pe 26 noiembrie, cele două echipe se vor întâlni din nou, de data aceasta la Cluj-Napoca.