CFR s-a specializat pe victorii cu 2-0 sub comanda lui Iordănescu

Campioana en titre CFR Cluj a dispus deDinamo Bucureşti cu scorul de 2-0 (2-0), joi seară, în deplasare, într-o partidă din etapa a 14-a a Ligii I de fotbal, prima a returului sezonului regulat.

Campioana a tranşat disputa încă din prima repriză, când au marcat Gabriel Debeljuh (14), după ce Ricardo Grigore a alunecat lângă atacantul croat, şi Adrian Păun (44 – penalty), în urma unui fault comis de Ante Puljic asupra lui Debeljuh). Păun a executat lovitura de la 11 metri în condițiile în care specialistului CFR-ului, Ciprian Deac, a început meciul cu rezervă și a intrat pe teren abia în repriza secundă, în minutul 59.

Dinamo a pierdut doi jucători importanţi în prima repriză, Aleix Garcia şi Ante Puljic, ambii accidentaţi.

Dinamo a încheiat meciul în zece jucători, după Florin Bejan a primit al doilea cartonaş galben la ultima fază a meciului (90+3). De la venirea antrenorului Edi Iordănescu, CFR Cluj a câştigat toate cele trei meciuri de campionat cu acelaşi scor, 2-0. Clujenii au un bilanţ de şase victorii şi un egal în deplasare în acest campionat, fără gol primit în ultimele patru deplasări. Victoria CFR-ului este cu atât mai importantă dacă avem în vedere forma bună a celor de la Dinamo, care veneau după patru victorii consecutive, din care trei în campionat și una în Cupa României.

În urma acestui succes, CFR Cluj a egalat FCSB la puncte, ambele având câte 30, cu mențiunea că „roș-albaștri” au un meci mai puțin disputat, cel cu  Universitatea Craiova.