CFR Cluj, zece meciuri la rând fără înfrângere

Campioana României continuă parcursul aproape impecabil din campionat, rămând singura echipă neînvinsă. Mai mult decât atât, formația din Gruia a ajuns la zece meciuri la rând fără înfrângere în toate competițiile, iar joi dă piept cu Young Boys Berna în Europa League.

CFR Cluj a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seară, în deplasare, într-un meci din etapa a opta a Ligii I de fotbal. Campioana României s-a impus meritat, prin golul marcat de Cătălin Itu în minutul 72, din centrarea lui Michael Pereira. CFR a dominat clar jocul, mai ales în repriza secundă, când a avut şi o bară, prin Alex Chipciu (55), din lovitură liberă și s-ar fi putut impune mai clar. Echipa antrenată de Dan Petrescu a rămas singura neînvinsă în campionat, cu cinci victorii şi trei egaluri. Feroviarii au ajuns la zece meciuri consecutive fără înfrângere în toate competițiile. Ultimul eșec al clujenilor a fost cel cu Dinamo Zagreb, din preliminariile Champions League, contactat pe 26 august. CFR n-a fost învinsă în timpul regulamentar, ci la loviturile de la 11 metri. Ultima înfrângere în 90 de minute datează din sezonul trecut, 2-3 cu CS Universitatea Craiova în Gruia.
FC Voluntari a pierdut ultimele trei meciuri jucate acasă şi a câştigat doar un meci din ultimele cinci. În 13 meciuri directe, FC Voluntari are doar două succese în fața CFR-ului, ambele în Liga 1, pe teren propriu și la aceeași diferență de un gol. În ultimele patru întâlniri, CFR a marcat 15 goluri, iar FC Voluntari nici unul. Pentru CFR urmează meciul cu elvețienii de la Young Boys Berna, din a doua etapă a Ligii Europa, faza grupelor. Meciul se va juca joi, 29 octombrie, de la ora 22, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”. Vă reamintim că în prima etapă, CFR a bifat o victorie importantă pe terenul celui mai galonat club din Bulgaria, ȚSKA Sofia. Clujenii s-au impus cu 2-0 după un meci la care au asistat aproximativ 12.000 de spectatori. La trei zile distanță de la meciul cu Young Boys Berna, CFR întâlnește, pe teren propriu, în Gruia, Gaz Metan Mediaș, în etapa a 9-a din sezonul regulat al Ligii 1. În clasament, CFR e a doua, cu 18 puncte. Lideră a rămas CS Universitatea Craiova, cu 21 de puncte. Vă reamintim că formația antrenată de italianul Cristiano Bergodi a suferit un eșec cel puțin surprinzător, 0-1 pe „Ion Oblemenco” cu Academica Clinceni.