CFR Cluj, victorie chinuită cu Dinamo

Campioana României și-a valorificat cu mari emoții avantajul terenului propriu, dar și cel numeric în epilogul etapei a 29-a, impunându-se doar cu 1-0 în fața celor de la Dinamo, care au jucat cu doi oameni în minus mai mult de o repriză.

Ultimul meci al etapei a 29-a din cadrul sezonului regulat al Ligii 1 s-a jucat luni seară, la Cluj-Napoca, între campioana en titre CFR, și Dinamo București. O partidă care a opus o echipă calificată fără emoții în play-off și una care va retrăi, din nou, așa cum s-a întâmplat și în sezonul precedent, emoțiile retrogradării. CFR și-a valorificat avantajul terenului propriu și s-a impus doar cu 1-0, în condițiile în care a evoluat încă din minutul 37 cu doi jucători în plus, după ce Paul Anton și Florin Bejan au fost eliminați de arbitrul M. Bârsan. Ambii jucători ai celor de la Dinamo au primit câte două cartonașe galbene, cu mențiunea că în cazul lui Paul Anton, eliminarea a fost dictate mult prea ușor. În această situație, problema învingătoarei chiar nu s-a mai pus, iar Gigi Mulțescu, antrenorul principal al bucureștenilor, fiind nevoit să-și reconsidere planurile. Așa se face Mihaiu (22 de ani), mijlocaș de meserie, a fost înlocuit înainte de pauză cu experimentatul Ante Puljic, jucător care activează în compartimentul defensiv. Cu un astfel de handicap, Dinamo nu trebuie în nici un caz condamnată că s-a apărat pe tot parcursul reprizei secunde, în care a avut o posesie a mingii de doar 27%. Chiar și așa, „alb-roșii” au fost aproape să scape neînvinși dintr-o situație mai mult decât delicată, dar CFR a găsit drumul spre gol în minutul 80, prin francezul Omrani, intrat pe teren în debutul părții secunde. Fostul jucător al celor de la Olympique Marseille a marcat și în urmă cu două etape, în victoria categorică cu ultima clasată CSMS Politehnica Iași. De data aceasta, Omrani a înscris din centrarea lui Păun, care la rândul lui a început meciul ca rezervă, fiind introdus pe teren în minutul 9, în locul Gâdea, jucător titularizat în baza regulii Under 21. Este al 11-lea meci în care Gâdea a fost titularizat în acest sezon, respectiv al optulea consecutiv. Etapa trecută, contra liderului FCSB, Edi Iordănescu l-a ținut pe teren 12 minute, așa cum s-a întâmplat și cu FC Argeș. Gâdea a acumulat deja 103 minute jucate pentru CFR în acest sezon. Să mai scriem că CFR Cluj a dominat jocul copios și atunci când Dinamo a evoluat în efectiv complet, dovadă cele două bare, din minutele 9 și 27, care le-au aparținut lui Mario Camora și Gabriel Debeljuh. Până la eliminarea lui Paul Anton, clujenii au mai amenințat poarta lui Kongshavn în minutul 27, prin Alex Păun. În repriza secundă a plouat cu ocazii la poarta norvegianului în vârstă de 30 de ani adus de Dinamo liber de contract, după despărțirea de Aalesund, care cu prilejul meciului din Gruia și-a făcut debutul în Liga 1, el fiind rezervă în precedentele opt meciuri ale bucureștenilor. Același Păun (50), Ovidiu Hoban (50) şi Omrani (56, 61, 64, 69) au semănat panică în careul supraaglomerat al oaspeților.
Dinamo a ajuns la nouă etape consecutive fără victorie, având două egaluri și nu mai puțin de şapte eşecuri, respectiv doar două goluri marcate. Cifre îngrijorătoare, care fac din Dinamo o candidată la retrogradare.

Dinamo a dezvoltat un complex CFR

Dinamo n-a mai învins CFR din 2017, atunci când s-a impus în Gruia cu scor de neprezentare, 3-0, echipa fiind antrenată de fostul selecționer Cosmin Contra. CFR îl avea pe bancă pe Vasile Miriuță. De-atunci au fost opt meciuri, toate în campionat, șapte fiind câștigate de clujeni. În ultimele cinci meciuri directe, Dinamo nu a marcat în poarta CFR-ului. Dealtfel, bucureștenii au marcat o singură dată în ultimele opt meciuri dintre cele două, în cel din 19 august 2018, încheiat cu victoria clujenilor, scor 3-1. Pe amatorii de statistici îi mai informăm că același Omrani a adus victoria CFR-ului în fața dinamoviștilor în 27 septembrie 2019, marcând în minutul 83, din penalty.