CFR Cluj rămâne pe locul 2 în SuperLigă, după înfrângerea rușinoasă de la Sibiu

CFR Cluj se împiedică mereu când e la un singur pas de a se instala în fotoliul de lider al SuperLigii. După înfrângerea FCSB-ului în fața Rapidului, duminică seara, feroviarilor le era suficient un singur punct din deplasarea de la Sibiu pentru a fi prima în campionat, doar că trupa lui Mandorlini a făcut un nou meci slab, și nu s-a întors cu niciun punct acasă.

Singura reușită a meciului i-a aparținut fostului jucător al feroviarilor, Neguț, care a reușit un eurogol în minutul 61. CFR a ratat o ocazie mare prin Krasniki pe finalul primei reprize, și încă una prin Juricic la mijlocul reprizei secunde, prea puțin însă pentru a avea pretenții la obținerea punctelor în meciul de la Sibiu.

Hermannstadt: Căbuz – Medina, Găman, Bejan, Butean – Balaure, S. Mino, Alhassan, Jipa – Neguț, D. Paraschiv

CFR Cluj: Sava – Ajeti, Kresic, M. Ilie – Krasniqi, Tachtsidis, Muhar, Avonou, Camora – Otele, Bîrligea

Prima ocazie a meciului aparție clujenilor, la reluarea spre poartă a lui Otele, în min.13, șut respins greu de Căbuz în corner. Sibienii răspund în min.18, când Jipa reia puternic din marginea careului, dar Sava se întinde și trimite și el în corner. Din lovitura de colț, Balaure trimite direct spre poartă, iar mingea se lovește de bara porții feroviare! Jipa trimite din nou periculos de la 20 de metri, în min.20, dar Sava reține cu siguranță. Muhar, pe contraatac, are o ocazie bună de a marca, în min.22, dar șutul acestuia este deviat in extremis de unul dintre fundașii gazdelor. Ajeti reia cu capul pe colțul lung, în min.32, dar Căbuz reține. Neguț trimite peste poartă, după o lovitură de cap, în min.35. Ocazie uriașă de gol ratată de Krasniqi, în min.41, al cărui șut pe colțul lung trece la câțiva centimetri de bara porții sibiene! Pauză.

Andrea Mandorlini nu face nicio schimbare la pauză în echipa sa. Butean trimite pe lângă poartă, în min.52, cu un șut din afara careului. Căbuz reține fără probleme șutul lui Krasniqi, în min.56. Dublă schimbare la CFR, în min.60: intră Cvek, și Juricic, ies de pe teren Avounou și Otele. GOL Hermannstadt! NEGUȚ trimite în vinclul porții cu un șut senzațional de la 17 metri, în min.61! Nicio șansă pentru Sava! 1-0! A intrat și Mogoș, înlocuindu-l pe Camora, în min.65. Ocazie uriașă de egalare irosită de Juricic, în min.68, care reia cu capul pe lângă poartă dintr-o poziție ideală de gol! Ultimele schimbări la CFR, în min.80: ies Krasniqi și Bîrligea, au intrat Konoplyanka și Luca Mihai. Juricic șutează dintr-o poziție dificilă, în min.87, și mingea trece peste poartă. Încă cinci minute din acest joc. Final de joc, după o evoluție dezamăgitoare a jucătorilor de la CFR Cluj.

Etapa următoare, CFR Cluj va juca, pe 11 noiembrie, în deplasare cu Poli Iași.