CFR Cluj părăsită de șansă! Feroviarii sunt în criză, fără victorie de trei meciuri în SuperLigă

CFR Cluj a mai pierdut două puncte importante în SuperLigă, după rezultatul de egalitate, scor 0-0, înregistrat sâmbătă seara pe stadionul din Gruia, împotriva celor de la UTA Arad. Feroviarii au dominat partida cu echipa lui Mircea Rednic, dar au ratat câteva ocazii uriașe de gol în special prin Avounou, Otele și Tachtsidis, bară în minutul 72, și Camora.

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Ilie, Kresic, Morgan – Muhar, Tachtsidis, Cvek – Otele, Juricic, Avounou

UTA: Iacob – Stolnik, Conte, Benga, Căpușă – Freitas, Mihai – Pop, Cooper, Micovschi – Luckassen

Lovitura de start simbolică a partidei a fost dată de fostul jucător al CFR-ului, dar și al celor din Arad, Cristian Panin, care a împlinit sâmbătă 45 de ani. Uriașă ocazie de gol ratată de Avounou în min.14, care a șutat pe lângă poartă din mijlocul careului în fața porții goale! Juricic, în min.15, este blocat în ultimul moment în marginea careului mic de fundașii arădeni. Avounou ratează o nouă șansă bună de a înscrie, în min.20, după o lovitură de cap din mijlocul careului. Mingea a trecut la câțiva centimetri de bara porții lui Iacob. Otele trimite peste poartă, în min.33, de la 17 metri. Pauză în Gruia, după o primă repriză dominată autoritar de feroviari.

CFR începe în atac și repriza secundă și ratează prima ocazie de gol în min.46, când Otele reia cu capul pe lângă poartă din marginea careului de 6 metri. Același Otele lovește prost mingea în minutul 55, din mijlocul careului și mingea trece la mare distanță de poartă. Intră Deac la CFR Cluj, în min.56, în locul lui Cvek. Căpușă nimerește bara porții lui Sava, în min.61, după un contraatac rapid! UTA putea da lovitura la prima sa ocazie de gol! Dublă schimbare la CFR, în min.70: intră Bîrligea și Fică, ies Juricic și Avounou. O nouă ocazie uriașă de gol pentru gazde, în min.72, când șutul plasat a lui Tachtsidis a nimerit bara porții arădene! În ciuda dominării, jocul echipei lui Mandorlini este extrem de lent și de previzibil, cei de la UTA se apără atent și își încearcă șansa pe contraatac. Intră și Camora la CFR, în min.83, în locul lui Morgan. Iacob scoate extraordinar șutul bombă trimis din colțul careului de Camora, în min.83! Bîrligea reușește să trimită balonul în plasă, în min.87, dar reușita este anulată pentru un offside la Otele, cel care i-a pasat decisiv atacantului clujean! Carp ratează o bună ocazie pentru UTA în minutul 88! Minutul 90: se arată cinci minute suplimentare. Final de meci!

Etapa următoare, CFR va juca în deplasare cu Universitatea Craiova, pe 2 decembrie, și poate fi depășită de Rapid în clasament în cazul unei victorii, luni, contra celor de la U Cluj.