CFR Cluj joacă tare sub presiune. Parcurs impecabil în campionat

Nu știm dacă evenimentele petrecute în ultima săptămână, care au culminat cu îndepărtarea antrenorului principal Marius Șumudică sau aducerea, în locul acestuia, a deja consacratului Dan Petrescu, sub bagheta căruia CFR Cluj a cucerit nu mai puțin de trei titluri consecutive de campioană a României, au făcut ca jucătorii feroviarilor să nu resimtă tensiunea de după returul cu Steaua Roșie Belgrad. Puțini se așteptau la o victorie a CFR-ului în derby-ul cu FCSB și cred că pot fi numărați pe…degetele de la o labă de rață cei care au pariat pe un succes la o diferență atât de confortabilă, respectiv de trei goluri. Iată că Omrani, Deac, Sigurjonsson și compania au absorbit foarte bine momentele tensionate, cu trecut peste ratarea calificării în grupele Europa League și au pus la punct vice-campioana, în fața căreia s-a impus cu un neverosimil 4-1. CFR Cluj își continuă parcursul impecabil în Liga 1, având șapte victorii în tot atâtea partide disputate. Ne așteptam la un meci mult mai echilibrat și la o replică mai tupeistă din partea „roș-albaștrilor”, regizați de pe margine de un antrenor care cunoaște foarte bine vestiarul CFR-ului, l-am numit pe Edi Iordănescu. În lipsa noului antrenor principal, Dan Petrescu, revenit după îndepărtarea lui Marius Șumudică, CFR Cluj l-a avut pe margine pe fostul portar Ovidiu Ceclan, al cărui rol a fost mai degrabă unul de decor. CFR a împlinit un protocol, însă la butoane s-a aflat același Dan Petrescu, a cărui numire va fi oficializată în această săptămână. CFR a deschis scorul în minutul 30, prin francezul Omrani, care dealtfel a stabilit rezultatul primei reprize. Islandezul Runar Mar Sigurjonsson, convocat de selecționerul Islandei pentru meciul contra României, a mărit avantajul feroviarilor după pauză, în minutul 57. Pe lista marcatorilor și-a trecut numele, zece minute mai târziu, Ciprian Deac, ultimul gol al amfitrionilor fiind semnat de Alibec, din penalty. Onoarea oaspeților a fost salvată de Ianis Stoica (90). FCSB are trei meciuri consecutive fără victorie, un egal şi două eşecuri. Este cea mai clară victorie a CFR-ului în acest sezon în Liga 1, după ce în primele șase jocuri s-a impus „italienește”, la diferență minimă. Următorul meci de campionat al clujenilor va avea loc pe 11 septembrie, în deplasare, cu FC Botoșani, formație care în etapa a 7-a a remizat cu Sepsi Sf. Gheorghe și care se regăsește pe locul trei în clasament.