CFR Cluj, învingătoare în amicalul cu Hermannstadt

CFR Cluj a profitat de faptul că nu a jucat în etapa a cincea din SuperLigă, și a disputat, duminică în Gruia, un meci amical cu FC Hermannstadt. Feroviarii s-au impus cu 3-2 (1-2). Oaspeții au deschis scorul prin Adi Petre, în min.9, iar Bărbuț a majorat diferența de pe tabelă trei minute mai târziu. Ciprian Deac a revenit cu gol la CFR în minutul 22, stabilind și rezultatul primei reprize.

În a doua parte a meciului, echipa antrenată de Andrea Mandorlini a dominat și a reușit să întoarcă rezultatul în favoarea sa, prin golurile reușite de Mihar, min.56, și Betancor, min.90.

CFR Cluj și Hermannstadt au avut meciurile din această etapă amânate, astfel încât adversarele lor, în continuare angrenate în preliminariile Conference League, să aibă un plus de odihnă înaintea meciurilor europene de săptămâna viitoare. Clujenii aveau meci cu Sepsi OSK, Hermannstadt cu FCSB.

Tot duminică, CFR Cluj a anunțat încă un transfer, un fundaș de 19 ani din Elveția, cu origini din Kosovo, Rion Zejnullahu.

Jucătorul și-a făcut junioratul la Rapperswil-Jona și la Grasshopper Zürich, iar ulterior a evoluat pentru echipa U21 a celor de la FC Luzern.