CFR Cluj câștigă derby-ul cu FCSB și încheie turul sezonului regulat pe locul al treilea

CFR Cluj și FCSB s-au aflat față în față, duminică seară, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, în penultimul meci al etapei a 13-a, ultima a turului sezonului regulat din cadrul Ligii 1. Chiar dacă la mijlocul săptămânii au fost eliminați dramatic din Europa League, de elvețienii de la Young Boys Berna, feroviarii și-au refăcut moralul și s-au impus cu 2-0, valorioficându-și avantajul terenului propriu. CFR a deschis scorul în minutul 35, prin Deac, din penalty. Este al treilea gol consecutiv marcat de Ciprian Deac în campionat, după dubla din victoria cu Politehnica Iași. Scorul a fost majorat în minutul 74, de Valentin Costache, care nu a mai înscris pentru CFR din 23 august, de la un meci cu Academica Clinceni. În urma acestui succes, al treilea consecutiv în fața „roș-albaștrilor” și, ceea ce nu e puțin lucru, fără gol primit, CFR Cluj încheie turul sezonului regulat pe poziția a treia, la trei puncte de echipa pe care tocmai a învins-o. Dacă se impune în această seară, la Arad, în meciul cu „Bătrâna Doamnă”, ultimul al etapei a 13-a, CS Universitatea Craiova va încheia turul în poziția de lideră. Anul acesta se mai joacă două etape din returul sezonului regulat, iar CFR Cluj va întâlni, în deplasare, Dinamo București, pe 17 decembrie, iar pe teren propriu CS Universitatea Craiova, pe 22 decembrie. După care campionatul Ligii 1 intră în vacanță până pe 13 ianuarie, când echipa lui Edi Iordănescu va întâlni, în Gruia, Academica Clinceni. Să mai adăugăm că CFR a evoluat contra FCSB-ului în formula: Bălgrădean – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Deac, Soares, Djokovic – Joca, Rondon, Costache. Au mai jucat: Chipciu, Hoban, Manea și Păun. Față de meciul cu Young Boys Berna, din primul „11” au dispărut Manea, Hoban, Păun și Vojtus.