CFR Cluj a urcat pe primul loc al clasamentului

Campioana României CFR Cluj a obținut o victorie așteptată în duelul cu UTA Arad disputat sâmbătă seară, pe terenul „Bătrânei Doamne”, dar mai greu decât anticipam, ținând cont că formația antrenată de Laszlo Balint este vulnerabilă pe propriul teren, dovadă rezultatele înregistrate în acest sezon. Într-un clasament al meciurilor disputate pe teren propriu, UTA Arad e penultima, cu doar 8 puncte obținute, la fel ca și codașa CSMS Politehnica Iași. În schimba, UTA e a treia într-o ierarhie a punctelor obținute în deplasare. CFR Cluj și-a onorat statutul de favorită și s-a impus doar cu 1-0, printr-un gol marcat în minutul 68, de Vinicius, din pasa lui Ciprian Deac. Este abia al patrulea gol marcat de Vinicius în acest sezon, respectiv al treilea în campionat, după cele cu FC Hermannstadt și FC Botoșani. Brazilianul în vârstă de 36 de ani nu mai marcase din 17 octombrie anul trecut. El mai are un gol înscris în Europa League, într-un meci cu suedezii de la Djurgardens. Brazilianul a revenit pe teren în decembrie, după o pauză de o lună de zile în care a fost accidentat. Ținând cont de vârsta pe care o are, recuperarea sud-americanului a fost rapidă. Vinicius a marcat, din nou, în urma unei faze fixe. Arădenii au avut o mare ocazie de gol prin Adrian Petre (39), în timp ce clujenii s-au întrecut în ratări: Adi Păun (38), Mihai Bordeianu (68), Gabriel Debeljuh (70) şi Cătălin Itu (87) l-au agitat pe Edi Iordănescu, care a trăit periculos acest meci. Tehnicianul a fost eliminate în minutul 66, pentru proteste. CFR Cluj este neînvinsă de patru etape, în care a obţinut un egal şi trei consecutive, fără a primi gol. UTA venea după cinci meciuri consecutive fără înfrângere, două victorii şi trei egaluri. În urma acestui rezultat, CFR Cluj a urcat temporar pe primul loc al clasamentului, acumulând 57 de puncte. Etapa viitoare, CFR Cluj joacă cu CSMS Poli Iași, pe teren propriu. Partida este programată pe 14 martie, de la ora 20:30, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”.