CFR Cluj a ratat șansa de a urca pe primul loc

Campioana României nu a profitat de pasul greșit al principalei contracandidate la titlu, FCSB, învinsă de Academica Clinceni, pe teren propriu și a ratat oportunitatea de a urca pe prima poziție a clasamentului Ligii 1, fiind învinsă la rândul ei de FC Botoșani, în deplasare, în ultimul meci al etapei a 22-a, înregistrând primul eșec în competiția internă sub bagheta lui Edi Iordănescu. Feroviarii au condus cu 1-0, dar au primit două goluri în șase minute.

În aceeași etapă în care FCSB a comis-o cu revelația Academic Clinceni, CFR s-a împiedicat la Botoșani, după ce a condus cu 1-0. FC Botoşani a învins-o pe CFR Cluj cu scorul de 2-1, trecându-și în cont a treia victorie consecutivă, după cele cu Academica Clinceni și Chindia Târgoviște. Cu această serie, formația antrenată de Marius Croitoru a urcat până pe locul cinci în clasament. Campioana a suferit prima sa înfrângere în mandatul antrenorului Edi Iordănescu, după zece meciuri în care a obținut opt victorii şi două egaluri. Toate golurile s-au marcat în prima repriză. CFR a deschis rapid scorul, în minutul 2, prin atacantul croat Gabriel Debeljuh, cu un şut din marginea careului. FC Botoşani a egalat prin albanezul Enriko Papa (31), care a reluat mingea la colţul scurt cu capul, după un corner, iar Mihai Roman a adus victoria gazdelor (37), reluând în plasă mingea şutată în bară de Papa. CFR a dominat jocul şi a căutat egalarea, dar, pe un teren foarte greu, nu a reuşit să facă un joc prea bun. Clujenii au avut două ocazii mari, pe final, dar portarul Hidajet Hankic a avut intervenţii magistrale la şuturile lui Adrian Păun (81) şi Mario Rondon (90). Gazdele au avut şi ele o şansă mare, dar sirianul Mahmoud Al-Mawas (90+1) a ratat cu portarul, după ce mingea i-a sărit dintr-o brazdă de pământ în momentul şutului.

CFR nu mai este invincibilă în deplasare

CFR a suferit prima înfrângere din acest sezon în deplasare, după o serie de nouă victorii și un egal. Totuși, feroviarii au cea mai bună linie de clasament în ceea ce privește partidele susținute în deplasare, având 28 de puncte, cu trei mai multe de vice-campioana CS Universitatea Craiova, care rămâne neînvinsă pe teren „străin”. FC Botoșani e doar pe șapte într-un clasament al punctelor obținute pe teren propriu. În ierarhia generală la zi se conturează top 6, cu patru etape rămase de disputat din sezonul regulat. FCSB, CFR Cluj și CS Universitatea Craiova sunt sigure de play-off, iar Sepsi Sf. Gheorghe, FC Botoșani și Academica Clinceni au luat o opțiune importantă. Ultimele două, ocupante ale locurilor 5 și 6, sunt la cinci puncte de Chindia Târgoviște, aflată pe 7, în condițiile în care în joc mai sunt 12 puncte. Învinse în etapa a 22-a, Viitorul Constanța și Dinamo București au rămas la 25 de puncte și și-au compromis șansele de a ajunge în play-off.